Testy Európskej komisie potvrdili výsledky testov dvojakej kvality potravín členských štátov. Na tlačovej konferencii v Prahe to potvrdila Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť.
Eurokomisárka zároveň uviedla, že navrhne, aby dvojaká kvalita bola zaradená na nový zoznam nekalých obchodných praktík, ktorý ma Európska komisia schvaľovať v marci tohto roku. „Podporujeme iniciatívu pani eurokomisárky Jourovej. Takéto praktiky musia v EÚ skončiť. Slovenskí spotrebitelia, rovnako ako spotrebitelia v ďalších krajinách Európskej únie majú právo na rovnakú kvalitu potravín predávaných pod rovnakou značkou. Nadnárodné firmy musia v rámci EÚ dodržiavať deklarovanú kvalitu a nesmú dodávať na trhy niektorých členských krajín výrobky nižšej kvality,“ povedala Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Nevyhnutnosť spolupráce členských štátov v boji proti dvojakej kvalite zdôraznil aj český minister poľnohospodárstva Jiří Milek. Vyzdvihol tiež spoluprácu a koordináciu so slovenskou agroministerkou Gabrielou Matečnou. Dvojaká kvalita je pritom už problémom tretiny členských štátov EÚ. Európska komisia zverejní jednotnú európsku metodiku testovania v marci.
Slovenský agrorezort otvoril túto tému ako prvý v marci 2017 na Rade EÚ a odvtedy úzko spolupracuj na riešení s ďalšími krajinami strednej a východnej Európy. Úsilie Slovenska podporil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Slovensko vykonalo už dve série testov na dvojakú kvalitu potravín. Oba testy približne v polovici prípadov potvrdili existenciu dvojakej kvality potravín. Ide o výrobky, ktoré majú rovnakú značku a rovnaký obal, ale iné zloženie. Aktuálne Slovensko spolu s ďalšími krajinami koordinuje postup v súvislosti s plánovaným zverejnením celoeurópskej metodiky testovania dvojakej kvality potravín.