Dôležitou témou dnešného plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) sú dôsledky prehlbovania sociálno-ekonomických rozdielov v jednotlivých štátoch Európskej únie (EÚ).
Ide o jeden z následkov ekonomickej a dlhovej krízy z uplynulých rokov. Spôsobila totiž výraznejšie otváranie sa nožníc majetkovej nerovnosti v rámci spoločnosti. „Narastá pocit nespravodlivosti, čo môže viesť k oslabovaniu dôveryhodnosti inštitúcií štátu,“ uviedla poslankyňa EP Monika Beňová.
Slovensko je na tom z pohľadu miery majetkovej a príjmovej nerovnosti v porovnaní s inými štátmi EÚ v súčasnosti relatívne dobre. „Je to nepochybne aj dôsledok presadzovania sociálno-demokratických politík posledných vlád. Omnoho väčšia miera nerovnosti je momentálne v južných krajinách Únie, v pobaltských štátoch, či vo Veľkej Británii,“ priblížila europoslankyňa.
Znižovanie sociálno-ekonomických rozdielov spočíva v rovnomernejšej distribúcii bohatstva v rámci spoločnosti. „Znamená to aj vyššiu mieru progresívneho zdanenia pre bohatých a naopak znižovanie daňovej záťaže pre strednú triedu. Rovnako treba aktívne zjednodušovať prístup na pracovný trh ľuďom, ktorí sú ohrození sociálnym vylúčením,“ uzavrela Monika Beňová.