kozmetika, zvierata
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

EÚ chce celosvetový zákaz testovania kozmetiky na zvieratách

V EÚ je testovanie kozmetiky na zvieratách zakázané, poslanci Európskeho parlamentu teraz žiadajú o celosvetový zákaz týchto praktík. 

Je v EÚ možné testovať kozmetiku na zvieratách? 

Odpoveď znie nie. V roku 2004 bol v EÚ zavedený zákaz testovania hotových kozmetických produktov na zvieratách, od roku 2009 sa na nich nesmú testovať ani jednotlivé zložky, ktoré sa používajú pri výrobe. Testy sa najčastejšie vykonávali na myšiach, potkanoch, králikoch a ošípaných.

Od roku 2009 sa na európsky trh nesmú uvádzať kozmetické výrobky, ktorých zložky boli testované na zvieratách. Výrobky, u ktorých sa testujú závažné účinky na ľudské zdravie, napríklad to, či nie sú rakovinotvorné, sa v EÚ prestali predávať v roku 2013.

Európsky trh s kozmetikou je najväčší na svete. Sektor kozmetiky u nás zamestnáva približne 2 milióny ľudí. Priemerný spotrebiteľ použije denne sedem rozličných produktov, od mydla a šampónu po mejkap a parfum. Existujúce európske pravidlá zabezpečujú, že tieto výrobky neohrozujú naše zdravie  a zároveň zohľadňujú životné podmienky a práva zvierat.

V EÚ je síce testovanie kozmetiky na zvieratách zakázané ako aj predaj týchto produktov, 80% krajín celého sveta to však stále povoľuje.

Európsky parlament chce celosvetový zákaz testovania kozmetiky na zvieratách

V utorok 20. februára prijal parlamentný výbor pre životné prostredie uznesenie, kde žiada globálny zákaz testovania kozmetiky na zvieratách ako aj predaj novo testovaných produktov do roku 2023.

Poslanci v uznesení žiadajú od EÚ, aby podporila celosvetový zákaz v rámci OSN a aby sa postarala o to, aby nebol oslabený v súčasných obchodoch rokovaniach alebo pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Parlament zdôrazňuje, že testovanie kozmetiky na zvieratách nemá žiadne opodstatnenie. „Verím, že v EÚ sme už ukázali, že zákaz môže fungovať a teraz je čas konať,“ podotkla spravodajkyňa návrhu, maltská sociálna demokratka Miriam Dalli.

Viac..  Organizácie európskej siete BEUC podávajú sťažnosť na platformu Temu

Uznesenie taktiež argumentuje, že tento zákaz nijako neohrozil rozvoj kozmetického odvetvia. Podľa poslancov môže len podporiť alternatívne metódy výskumu, ktoré by mohli mať presah aj mimo odvetvia kozmetiky.

Zákaz sa v Európe rešpektuje, chýbajú však kompletné a spoľahlivé údaje, najmä čo sa týka kozmetiky dovážanej z tretích krajín. Únia by tu mala zaistiť, aby sa na zvieratách testovaná kozmetika vôbec nedostala na náš trh.

Poslanci však uznávajú, že niektoré zložky sa okrem kozmetiky používajú aj v liekoch, chemikáliách a jedla, a v zmysle príslušných pravidiel môžu byť testované na zvieratách. Tu by mala EÚ podľa nich podporovať rozvoj alternatívnych metód.

Ochrana zvierat je dôležitá aj pre občanov EÚ 

Až 90% občanov EÚ súhlasí s tvrdením, že pre zvieratá je dôležité zabezpečiť vysoké štandardy ochrany po celom svete. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer z roku 2016. 89% opýtaných zastáva názor, že EÚ by mala robiť viac na zvyšovanie medzinárodného povedomia o význame ochrany práv zvierat.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

Členské štáty Európskej únie si 9. mája pripomenuli Deň Európy na počesť vyhlásenia Schumanovej deklarácie …

Consent choices