Európska zahraničná politika má viacero finančných nástrojov určených na rozvoj partnerskej spolupráce s tretími krajinami. Ich úlohou je posilňovať postavenie Európskej únie (EÚ), ako významného a rešpektovaného globálneho hráča schopného presadzovať vlastné hodnoty a záujmy na poli medzinárodnej diplomacie.
V prebiehajúcom programovom období je na tento účel vyčlenených takmer 52 miliárd eur. „Určené sú napríklad na predvstupovú pomoc kandidátskym krajinám, ktorú v minulosti využívalo aj Slovensko. Ich súčasťou sú fondy na podporu rozvoja demokracie, mieru, stability, či dodržiavania ľudských práv. Rovnako je z nich financovaná rozvojová spolupráca,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.
Pri príprave európskeho rozpočtu na obdobie 2021 – 2027 dochádza v súčasnosti k vyhodnocovaniu doterajšieho využívania týchto finančných zdrojov. V súvislosti s prioritami sa z členských štátov najčastejšie ozýva požiadavka na posilňovanie bezpečnosti. „EÚ tak musí byť v budúcnosti prostredníctvom nástrojov svojej diplomacie schopná účinnejšie prispievať k zabraňovaniu konfliktných situácií odohrávajúcich sa najmä v blízkosti jej vonkajších hraníc. Dôležitá je predovšetkým schopnosť primeranej a včasnej reakcie,“ zdôraznila poslankyňa.
Finančné nástroje európskej diplomacie musia zároveň vo väčšej miere prispievať aj k podpore hospodárskeho rastu samotných členských štátov. „Malé a stredné podniky z európskych krajín musia mať ich prostredníctvom príležitosť jednoducho nadväzovať intenzívne obchodné vzťahy v tretích krajinách,“ priblížila Monika Beňová. Vyhodnocovanie využívania finančných nástrojov európskej zahraničnej politiky je jednou z tém dnešného plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.