kultura
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Kultúrne dedičstvo: Svojou tvorbou prispievajú aj slovenskí umelci

Rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa preto rozhodlo predstaviť kultúrne dedičstvo ako dôležitú a každodennú súčasť ľudských životov. Väčšina ľudí si tento pojem spája iba s artefaktmi z minulosti.  Kultúrne dedičstvo však vzniká každý deň. Na sociálnych sieťach to v kampani Zastúpenia EK dokázala pätica slovenských umelcov.

Kultúrne dedičstvo zbližuje ľudí a prispieva k súdržnosti spoločnosti. Predstavuje dôležitú súčasť kultúrnych a kreatívnych odvetví, ktoré poskytujú prácu 8,5 miliónu ľudí v EÚ a tvoria až 4,5 % HDP Európy, a je kľúčové pre vzťahy Európy so zvyškom sveta. Reprezentuje bohatstvo a rozmanitosť kultúrnych tradícií. Nie je však len obrazom minulosti napriek tomu, že ho tak mnohí vnímajú. Prieskum z mája 2017 ukázal, že až 44 % opýtaných si kultúrne dedičstvo spája s historickými pamiatkami, a takmer rovnaký podiel ľudí (40 %) zase s ľudovou tvorbou a zvykmi.

Kultúrne dedičstvo tu a teraz

Piati umelci, ktorých Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku oslovilo, odprezentovali na sociálnych sieťach svoju súčasnú tvorbu, ktorou do kultúrneho dedičstva prispievajú. Aforista a autor viacerých kníh Tomáš Ulej upozorňuje, že kultúrne dedičstvo vzniká aj vďaka digitálnemu priestoru čoraz rýchlejšie. A práve sociálne siete sú podľa neho novým miestom, ktoré môže k rozvoju a šíreniu tvorby prispieť. Súhlasí s ním úspešná šperkárka Katarína Žiak, ktorej práca sa objavila aj na stránkach marcového čísla britského Vogue alebo na módnej prehliadke v Londýne. Odprezentovali sa aj ďalší traja tvorcovia. Úspešný hudobník a producent elektronickej hudby Jimmy Pé, zakladateľ slovensko-amerického architektonického štúdia Andrej A.D. Gajdoš a výtvarníčka Ivana Šáteková, ktorá vo svojej tvorbe často prepája minulosť so súčasnosťou, a nebojí sa použiť ani klasickú výšivku, ktorou kritizuje dnešnú spoločnosť.

A ako vnímajú prepojenie vlastnej tvorby s kultúrnym dedičstvom samotní umelci?

Jimmy Pé, hudobník: „Možno vás to prekvapí, ale aj hudba je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva. Je tu s nami už desiatky generácií a som rád, že práve prostredníctvom hudby môžem komunikovať s mojimi poslucháčmi. Najviac ma ale teší, že tu po mne zostane aj pre ďalšie generácie, či už v klasickej alebo digitálnej podobe.”

MArch. MAUD. Andrej A.D. Gajdoš, architekt: „Kultúrne dedičstvo – to nie sú len pamiatky a ľudová tvorba. V zásade je to všetko, čo sme vytvorili ľudskou rukou a zostane tu aj pre ďalšie generácie. Tak isto premýšľam o architektúre a priestore ako takom, ktorého súčasťou sú naše každodenné aktivity.  Vždy sa snažím vytvoriť príjemné miesto pre život, ktoré si zachová svoj neopakovateľný Genius Loci, avšak ponechá dostatočný priestor aj pre nový architektonický štýl.”

Ivana Šáteková, výtvarníčka: „Umenie po celé stáročia reagovalo na udalosti okolo. Nespĺňalo len estetickú úlohu skrášľovať svet. Komentovalo zmeny vo svete. Aj preto sú umelecké výtvory kultúrnym dedičstvom, lebo sú svedkom doby, v ktorej žijeme.“

Európa so 453 zapísanými lokalitami UNESCO predstavuje skoro polovicu Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Údaje uverejnené Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) ukazujú, že 40 % svetového medzinárodného cestovného ruchu má kultúrny rozmer. Kultúrne dedičstvo je aj kľúčovým zdrojom pre udržateľný rozvoj a sociálnu súdržnosť.

Viac..  Postavenie umelca: lepšie pracovné podmienky umelcov a kultúrnych pracovníkov

Viac informácií o kultúrnom dedičstve nájdete TU.

O dac

Odporúčame pozrieť

Postavenie umelca: lepšie pracovné podmienky umelcov a kultúrnych pracovníkov

Európski poslanci v utorok schválili svoje návrhy na opatrenia EÚ na zlepšenie životných a pracovných …

Consent choices