ocel
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Inštitút Ifo vyzýva EÚ, aby predložila Washingtonu realistickú ponuku bilaterálnej zmluvy

BRATISLAVA- Americký prezident Donald Trump má právo kritizovať vyššie clá, ktoré uplatňuje Európska únia na dovozy z USA, celkové usporiadanie vzájomných ekonomických vzťahov však voči jeho krajine vôbec nie je neférové. Uviedol to profesor Gabriel Felbermayr, expert na obchodnú politiku, ktorý pôsobí v poprednom nemeckom ekonomickom inštitúte ifo.

EÚ vyzval, aby Washingtonu predložila serióznu a realistickú ponuku bilaterálnej obchodnej zmluvy. Aby bol takýto návrh prijateľný, musí sa zaoberať aj ochranárskym prístupom únie v otázke poľnohospodárskych produktov, ako aj problematikou ciel na priemyselné tovary, uviedol ekonóm.

„Z poľnohospodárskych ciel profitujú najmä francúzski farmári, má to ale negatívny dopad na všetkých európskych spotrebiteľov v dôsledku vyšších cien potravín. Nemecko potrebuje v tejto otázke zaujať voči Francúzsku veľmi pevný postoj,“ zdôraznil ekonóm Felbermayr.

Únia by mala podľa neho na druhej strane veľmi jasne reagovať vo všetkých prípadoch, kedy USA svojimi clami porušujú pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Európsku hrozbu zaviesť odvetné clá na produkty ako motocykle Harley Davidson, džínsy Levi’s a bourbon preto považuje za „správnu stratégiu“, pri ktorej má únia zotrvať. V opačnom prípade by totiž únia riskovala svoju dôveryhodnosť, čo by mohlo priviesť aj iné krajiny k spochybňovaniu pravidiel WTO.

Viac..  J. Nagel: ECB musí odolať pokušeniu predčasného zníženia sadzieb

EÚ by sa ale mala za každých okolností vyvarovať protekcionistických ciel na výrobky z ocele a hliníka. „Oceliarskemu a hlinikárenskému priemyslu by to mohlo vyhovovať, z ekonomického pohľadu by ale bola takáto reakcia škodlivá a narušila by jednotu v rámci WTO,“ zdôraznil ekonóm.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Donald Tusk

K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

K Európskej únii, transatlantickej spolupráci a NATO neexistuje alternatíva. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk …

Consent choices