hygiena
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Hygienici varujú pre dvoma kozmetickými výrobkami. Porušujú nariadenia

BRATISLAVA / Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX kontrolné orgány v Českej republike a v Litve.

V prvom prípade ide o toaletnú vodu Action Four pochádzajúcu zo Spojených arabských emirátov. Toaletná voda v oranžovej fľaške obsahovala Eugenol, Alpha-isomethyl ionone a Hydroxyisohexyl. Tieto látky ale neboli uvedené v zozname zložiek, čo je v rozpore s nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady Európy. 

Látky, ktoré sa v prípravku nachádzajú vo vyššej koncentrácii ako 0,001 percento musia byť uvedené na obale, aby to pomohlo spotrebiteľom chrániť sa pred použitím výrobkov, ktoré obsahujú špecifické látky, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu u citlivých osôb.

V druhom prípade sa varovanie vzťahuje na výrobok do kúpeľa My Fair Lady Brulee. Výrobok vyzerá ako koláč, ozdobený kvietkami a zabalený do papierového košíka. Tento druh nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, a to najmä deti, si ho zamenia s potravinou. Môžu sa ho teda pokúsiť jesť, cmúľať alebo prehĺtať, čo môže spôsobiť dusenie, otravu alebo zablokovanie tráviaceho ústrojenstva.

Viac..  Rada EÚ odobrila dobrovoľné opatrenia na zníženie spotreby plynu aspoň o 15 %

Oba tieto výrobky sa môžu nachádzať aj na slovenskom trhu. 

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EK schválila Slovensku 20 miliónov eur na podporu podnikov v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Európska komisia schválila slovenskú schému vo výške 20 miliónov eur na podporu podnikov pôsobiacich v prvovýrobe …

Consent choices