doprava, automobily
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Nemecko: V uliciach začalo platiť obmedzenie pre naftové vozidlá

BERLÍN / Nemecký spolkový správny súd upresnil pravidlá vjazdu naftových vozidiel do miest. Rozdiely nastali v jednotlivých uliciach, ktoré môžu okamžite vyhlásiť zákaz vjazdu alebo k zákazu príde podľa množstva vypúšťaných škodlivín.

Čistota ovzdušia sa síce v Nemecku postupne zlepšuje, ale približne 70 miest stále prekračuje povolenú európsku maximálnu koncentráciu NO2. K uzávierke dvoch hlavných ulíc by ešte počas mája mali pristúpiť mestá Hamburg, Mníchov a Stuttgart. Zákaz vjazdu naftových vozidiel zvažuje do roka 2019 aj Berlín.

O zákaze vjazdu naftových vozidiel rozhodol pred troma mesiacmi Spolkový správny súd v Lipsku. K zákonu, ako odôvodnenie, vydali aj 30-stranový dokument. „Takéto obmedzenia, čo do intenzity, neprekračujú iné zákazy umožňované cestným zákonom, s ktorými musia motoristi vždy počítať a prijať ich,“ uviedol súd.

Viac..  Automobilky v EÚ žiadajú väčšiu podporu elektromobility

Pre kabinet kancelárky Angely Merkel by to mohol byť ale problém. Zákaz totiž ovplyvní celý automobilový priemysel, s ktorým má jej kabinet údajne pevné väzby. V Nemecku je registrovaných asi 15 miliónov osobných naftových áut, ale len 2,7 milióna z nich spĺňa najnovšie európske emisné štandardy Euro 6.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices