Záver tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) je venovaný aj problematike ekodizajnu. Tá sa zameriava na zlepšovanie environmentálnych vlastností výrobkov počas celého ich životného cyklu.
Ekodizajn a navrhovanie výrobkov súvisí s podporou tzv. obehového hospodárstva. „Cieľom je znižovanie spotreby energie, obmedzovanie produkcie skleníkových plynov, systematická ochrana životného prostredia, a zároveň zvyšovanie kvality produktov umiestňovaných na európsky trh,“ uviedla poslankyňa EP Monika Beňová. Prínos aktuálne platnej smernice o ekodizajne sa len z hľadiska úspory elektrickej energie odhaduje na úrovni približne 14 percent jej celkovej spotreby v Únii v rok 2009.
Zámerom je aj zvyšovanie bezpečnosti produktov a celkové obmedzenie plytvania surovinami. „Až 80 percent škôd na životnom prostredí a 90 percent nákladov na výrobu totiž súvisí s rozhodnutiami prijatými vo fáze projektovania jednotlivých výrobkov,“ priblížila europoslankyňa. Zvýšený dôraz na ekodizajn pomohol aj pri vzniku nových povolaní. „Ekologické riešenia sa takýmto spôsobom podieľajú aj na zvyšovaní zamestnanosti a podpore hospodárskeho rastu v členských štátoch Európskej únie,“ uzavrela Monika Beňová.