zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad 26. týždňa 2018

EÚ NA SUMMITE NAŠLA RIEŠENIE OHĽADOM MIGRAČNEJ KRÍZY

NEMECKO: Index IFO vyjadrujúci celkovú podnikateľskú náladu v júni poklesol o -0,5 bodu na 101,8 bodu, čo bolo v súlade s trhovým konsenzom. Dôvera nemeckých podnikateľov tak v júni klesla na najnižšiu úroveň za posledný rok a hlavnou príčinou bol protekcionizmus zo strany USA, ktorého sa nemecké firmy obávajú. Najväčšou záťažou by pre ne zrejme boli clá na automobily. Celkovo by však colná prestrelka medzi USA a EÚ viedla k rastu firemných nákladov a pre exportne orientovanú ekonomiku, akou je aj Nemecko, by to predstavovalo problém. Subindexy toho IFO indexu sa vyvíjali zmiešane. Hodnotenie súčasnej situácie kleslo z májových 106 bodov na 105,6 bodu, no trhy očakávali výraznejší pokles. Naopak, čo sa týka indexu IFO, ktorý mapuje výhľad do budúcna, ten vzrástol v júni o 0,1 bodu na 98,6 bodu. Aj tu trhový konsenzus počítal s výraznejším poklesom.

„Nemecká inflácia v júni podľa prvého odhadu naplnila trhové očakávania, ktoré boli o niečo slabšie ako májové hodnoty. Národná inflácia CPI a taktiež aj inflácia podľa harmonizovaného indexu HICP spomalila o 0,1 p. bodu na úroveň 2,1 % medziročne. V máji rástli nemecké spotrebiteľské ceny o niečo rýchlejším tempom, a to o 2,2 %. Aj napriek miernemu spomaleniu dynamiky je to stále slušné tempo, keďže ešte v apríli rástli nemecké ceny iba o 1,6 %.

Nemecké maloobchodné tržby za máj však priniesli sklamanie. Medziročne poklesli o -1,6 %, pričom trhy očakávali takmer dvojpercentný nárast po aprílovom raste o jedno percento. Trhový konsenzus počítal s tým, že tržby maloobchodníkov medzimesačne, teda v máji oproti aprílu, síce klesnú, ale len o -0,5 %. Reálne sa však tržby medzimesačne znížili o viac ako dve percentá,“ uviedol analytický tím Poštovej banky.

EUROZÓNA: V závere uplynulého týždňa bol ukončený summit EÚ, na ktorom únia dospela k dohode ohľadom migračnej politiky. EÚ sa dohodla, že bude zriaďovať tzv. migračné centrá na území tých štátov, ktoré sa budú chcieť dobrovoľne na tomto programe podieľať. Túto dohodu považujú za pozitívum prakticky všetky strany vrátane nemeckej kancelárky Merkelovej. Európska mena začala od piatkového rána posilňovať, keďže nemecká vláda vďaka tejto dohode už nie je v takom ohrození. Stále však visí otáznik nad tým, či táto dohoda dokáže upokojiť napätie na nemeckej politickej scéne.

Zverejnený bol aj prvý odhad rastu spotrebiteľských cien za menový blok. V júni dosiahla inflácia rovné 2 %, čo bolo v zhode s trhovým očakávaním. Ide tak o mierne zrýchlenie dynamiky rastu cien v eurozóne, keďže v máji bola inflácia na úrovni 1,9 %. Avšak jadrová inflácia mierne spomalila svoje tempo rastu z májových 1,1 % na júnových 1,0 %, s čím trhový konsenzus aj počítal.

Viac..  Duda: Poľsko chce využiť predsedníctvo v EÚ na upevnenie vzťahov s USA

USA: Spotrebiteľská dôvera v USA podľa Conference of Board v júni klesla [z májových 128,8 bodu na 126,4 bodu] a dopadla ešte horšie ako pesimistický trhový odhad [128 bodov]. No stále však ide o vysokú hodnotu. Celkovo ale pokles dôvery spotrebiteľov potiahli nadol menej optimistické očakávania do budúcnosti. Ekonomický sentiment podľa University of Michigan vo finále taktiež klesol výraznejšie ako trhy pôvodne čakali, no v porovnaní s májom vzrástla dôvera o 0,2 bodu na 98,2 bodu.

Anualizovaný medzikvartálny rast amerického HDP v 1. štvrťroku 2018 podľa finálneho tretieho odhadu skončil na rovných dvoch percentách. Predchádzajúci odhad pritom hovoril o raste US ekonomiky o 2,2 % a trhy taktiež rátali s rastom na úrovni 2,2 %. Takže investori zostali sklamaní dátami, ktoré poukázali na spomalenie amerického hospodárstva. Podpísala sa pod to hlavne slabšia spotreba amerických domácností.

Osobné príjmy amerických občanov vzrástli v máji v stopercentnej zhode s trhovým odhadom, a to o 0,4 %. To znamená zrýchlenie o 0,2 p. bodu v porovnaní s aprílovým rastom. Osobné výdavky však rástli pomalšie [o 0,2 %] ako očakávali trhy [rast o 0,4 %]. Tie taktiež spomalili v porovnaní s aprílovým rastom o 0,5 %.

V závere uplynulého týždňa Trump vyhlásil, že chce zrušiť členstvo USA v Svetovej obchodnej organizácii WTO. Táto správa však bola následne dementovaná US ministrom financií Mnuchinom. Trhy však aj tak zostali „v pomykove“. Vystúpenie USA z WTO by totiž malo silný dopad na globálny obchod. Je však nepravdepodobné, že by USA ozaj opustili WTO, keďže by to muselo byť dohodnuté v zákone, ktorý by musel odhlasovať Kongres.

O dac

Odporúčame pozrieť

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny v marci vzrástol

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny sa v marci zvýšil o 7 miliárd eur, keď …

Consent choices