EU NATO
Ilustračné PHOTO: © European Union.

V bruselskom centre NATO začína summit premiérov a prezidentov 29 členských krajín

BRATISLAVA – V bruselskom centre Severoatlantickej aliancie (NATO) sa dnes začína dvojdňový summit premiérov a prezidentov 29 členských krajín. Slovensko bude na stretnutí, ktoré sa koná každé dva roky, zastupovať prezident Andrej Kiska.

Slovensko sa na summite chystá potvrdiť plánované zvyšovanie investícií do obrany a potvrdiť, respektíve v niektorých prípadoch zvýšiť účasť v zahraničných misiách. Téma zvyšovania výdavkov na obranu bude summitu dominovať, tlačí na ňu americký prezident Donald Trump.

Bratislava v Bruseli potvrdí plánované zvyšovanie výdavkov na obranu tak, aby sme v roku 2024 dosiahli prisľúbené dve percentá HDP. Hoci sa krajiny pri vstupe do Aliancie zaväzujú spomínanú čiastku na obranu vynakladať, túto „magickú hranicu“ spĺňa málokto. V roku 2014 dve percentá vynakladali tri krajiny – USA, Veľká Británia a Grécko, tento rok sa k nim podľa analýz pridajú Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Rumunsko. To však Trumpovi nestačí, napísal preto 12 krajinám ostrý list, kde dôrazne žiada zvyšovanie výdavkov. Medzi týmito krajinami sú Kanada, Nemecko, Portugalsko, Španielsko či Belgicko a Holandsko. Slovensko bolo od tohto listu ušetrené, pravdepodobne aj všetky ostatné krajiny východného bloku.

Okrem zvyšovania výdavkov potvrdíme záujem pokračovať v misii na Pobaltí, kam sme vyslali zhruba 150 vojakov, chceme takisto pokračovať v misii Rozhodná podpora v Afganistane, kam chceme poslať aj viac vojakov, aby sme naplnili vládou schválený mandát. Do zvereneckého fondu Afganskej národnej armády budeme prispievať minimálne do roku 2024. Taktiež potvrdíme záväzok poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu, budeme súhlasiť so záväzkom spojencov v spolupráci s EÚ zlepšovať podmienky na zabezpečenie rýchlych a plynulých vojenských presunov na území EÚ a NATO. Podporíme aj zmenu právneho základu výcvikovej aktivity NATO v Iraku na nebojovú výcvikovú misiu a vyjadríme záujem pokračovať v tejto misii. Potvrdíme aj duálny prístup k Rusku – čiže budovanie politiky obrany a odstrašenia a súčasne podpory politického dialógu. Už tradične podporíme politiku otvorených dverí. Aliancia sa naposledy rozšírila vlani, 5. júna 2017 sa 29. členom stala Čierna Hora. Na tomto summite dostane pozvánku do NATO Macedónsko. Pozvánka do klubu však automaticky neznamená vstup, Skopje čaká ešte mnoho práce.

V predvečer summitu podpísali EÚ a NATO deklaráciu o spolupráci, ktorá podčiarkuje výsledky spoločného dvojročného úsilia v oblastiach ako boj proti nelegálnej migrácii v Stredomorí, koordináciu v boji proti hybridným hrozbám či podporu pri rozvoji bezpečnostných a obranných kapacít susedských štátov. V ďalšom období budú obe organizácie pokračovať v plnení dohodnutých 74 oblastí spolupráce, s osobitným zameraním na vojenskú mobilitu, boj proti terorizmu, posilnenie schopností čeliť chemickým, biologickým, rádiologickým a jadrovým útokom a podporu roly žien pri riešení konfliktov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

Členské štáty Európskej únie si 9. mája pripomenuli Deň Európy na počesť vyhlásenia Schumanovej deklarácie …

Consent choices