Trump, Tusk, Juncker
Americký prezident Donald Trump, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Komisie Jean-Claude Juncker. PHOTO: © European Union.

Trump navrhne EÚ obojstranné zrušenie ciel. O postoji Európanov pochybuje

WASHINGTON / Prezident Donald Trump vyhlásil, že navrhne, aby EÚ aj USA zrušili všetky clá, bariéry a subvencie. Navrhnúť to plánuje počas stredajšieho stretnutia s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Podľa neho ale pochybuje, že Európa do toho pôjde.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že európskym predstaviteľom navrhne, aby obe strany zrušili všetky clá, bariéry a subvencie. Urobiť to chce na stredajšom stretnutí s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Trump túto myšlienku spomenul už v minulosti, ale v utorok večer na Twitteri napísal, že pochybuje, či Európania do toho pôjdu. „To by sa konečne volalo slobodný trh a čestný obchod! Dúfam, že to urobia, my sme pripravení – ale oni nie sú!“ konštatoval na svojom twitteri Trump.

V priebehu utorka, o niečo skôr,  americký prezident na Twitteri napísal, že obchodní partneri musia buď vyjednať čestnú dohodu, alebo platiť clá. USA a ich európski spojenci sú v spore pre americké clá na dovoz ocele a hrozí, že obchodný spor sa rozšíri aj na automobilové odvetvie.

Ak Trump uvalí clá na autá EÚ je pripravená

Európska únia je pripravená prijať odvetné clá na americké produkty v hodnote 20 miliárd dolárov, ak prezident USA Donald Trump uvalí clá na európske autá a dielce pre automobily.  „Riešenie sa nájde a veci nezájdu tak ďaleko,“ vyjadrila v rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.  Ak sa ale k riešeniu nedospeje, EÚ podľa jej slov prijme clá na celý rad výrobkov z USA vrátane poľnohospodárskych a high-tech produktov a strojov.

Viac..  Slovensko má potenciál využitia geotermálnej energie, tvrdí europoslanec Michal Wiezik

Eurokomisárka pre obchod má v stredu spoločne s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom na programe rokovania vo Washingtone.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

zamestnanci, ocel

EÚ chce dohodu o dovoze ocele a hliníka do USA do konca roka

Európska komisia by chcela do konca roka dosiahnuť dohodu s USA o oceli a hliníku, …

Consent choices