nakupovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Osem krajín sa spojilo v boji proti nekalým obchodným praktikám

OPONICE / Osem krajín bude spoločne bojovať proti nekalým obchodným praktikám voči poľnohospodárom a potravinárom. Dohodli sa na tom počas rokovania, kde nechýbala ani ministerka pôdohospodárstva. Jednou z tém bolo aj sucho v Európe.

Ministri a štátni tajomníci poľnohospodárstva sa stretli v romantickom kaštieli v Oponiciach. Ku krajinám Vyšehradskej štvorky sa pridalo aj Bulharsko, Slovinsko, Rumunsko či Chorvátsko.

Spoločne chcú bojovať predovšetkým proti reťazcom, ktoré zneužívajú postavenie na trhu. Ich obeťami sú poľnohospodári a potravinári. „Aby neboli tlačený veľkými obchodníkmi k nekalým praktikami k ešte nižším maržám ako majú,“ uviedla minsiterka Gabriela Matečná.

Delegácie z ministerstiev sa po rozhovoroch dohodli na stanovisku. Chcú, aby Európa definitívne schválila spoločný postup.„Človek si kladie otázku prečo niečo také sa musí riešiť. Na úrovni EÚ 28 je to téma dôležitá a sa neriešila. Je našou povinnosťou to vyriešiť a túto tému dotiahnuť do konca,“ myslí si český minister pôdohospodárstva, Pavel Sekač. So spoločným postojom týchto 8 krajín pôjde naša ministerka za eurokomisárom do Bruselu.

Viac..  Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Problém spôsobujú poľnohospodárom aj prírodné živle predovšetkým sucho. Práve tejto situácii chcú krajiny čeliť spolu. „Máme problémy s pastvinami, máme problémy s kŕmením pre zvieratá a táto situácia sa bude zhoršovať,“ dodal Sekač.

O aký balík peňazí by malo ísť v krízovej rezerve je zatiaľ ťažké odhadnúť. Krajiny totiž momentálne spočítavajú škody.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices