Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. PHOTO: © European Union-EP.

Jean-Claude Juncker: Slobodu a dodržiavanie ľudských práv nikdy nemožno brať ako samozrejmosť

Vyhlásenie predsedu Junckera k 50. výročiu potlačenia Pražskej jari

Dnes uplynie päťdesiat rokov od násilného rozbitia nádejí a očakávaní z Pražskej jari, ku ktorému došlo pri jednej z najtragickejších a najsmutnejších epizód moderných dejín Európy. Tanky valiace sa pražskými ulicami 21. augusta 1968 prudko ukončili pokus o dodržiavanie ľudských práv a slobôd, upevnili režim, ktorý pretrval ešte ďalších dvadsať rokov a len potvrdili brutálnu formu potláčania opozície v rámci Varšavskej zmluvy.

Keď si dnes pripomíname toto výročie, spomíname na tragické straty na životoch a vzdávame hold odvahe a hrdinstvu ľudí – z ktorých mnohí boli študenti –, ktorí sa odvážne postavili čelom k tankom a zbraniam. Sme to my, kto nesie zodpovednosť za ich odkaz – nikdy nesmieme zabudnúť na ich snahu hájiť najzákladnejšie ľudské práva a slobody.

O päťdesiat rokov neskôr, keď už Európu nedelí železná opona, Česi, Slováci a ostatní Európania žijú v únii mieru a solidarity, na ktorú sa môžu vždy spoľahnúť, že ich ochráni. Využime tento slávnostný pamätný deň na to, aby sme si spoločne pripomenuli, že slobodu a dodržiavanie ľudských práv nikdy nemožno brať ako samozrejmosť, ale že za ne treba každodenne bojovať. Nepoznám lepší spôsob, ako si uctiť pamiatku hrdinov Pražskej jari.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Správa je publikovaná v originálnom znení, bez redakčných úprav.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices