zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 34. týždňa 2018

RAST NEMECKEJ EKONOMIKY POTVRDENÝ NA ÚROVNI 2,3 %

FRANCÚZSKO: Na základe prvých odhadov vzrástol index nákupných manažérov PMI vo výrobe o 0,4 bodu a v službách o 0,8 bodu. V dôsledku toho si polepšil aj kompozitný PMI index o 0,7 bodu na úroveň 55,1 bodu.

NEMECKO: v Nemecku výroba podľa PMI indexu klesla o -0,8 bodu, no index PMI v službách vzrástol o 1,1 bodu. V konečnom zúčtovaní si tak nemecký kompozitný index za august pripísal 0,7 bodu.

„V piatok bola zverejnená finalizácia rastu HDP v Nemecku za 2. kvartál tohto roka. V tomto prípade sa žiadne prekvapenie nekonalo a medziročný rast nemeckej ekonomiky bol potvrdený na úrovni 2,3 %. Predstavuje to ale výrazné zrýchlenie rastu oproti 1. kvartálu, kedy nemecké hospodárstvo posilnilo o 1,4 %,“ uviedol analytický tím Poštovej banky.

EUROZÓNA: V menovom bloku klesol PMI index vo výrobnom sektore o -0,5 bodu a nevýrobný index PMI sa naopak zvýšil o 0,2 bodu. Odhady pre kompozitný index, aj napriek klesajúcej výroba, hovoria o miernom raste o 0,1 bodu.

Za eurozónu bola zverejnená aj spotrebiteľská dôvera. Tá v auguste klesla na -1,9 bodu z júlovej hodnoty -0,5 bodu. Trhový konsenzus očakával mierny pokles, avšak iba na hodnotu -0,7 bodu.

Viac..  Nemecký minister poľnohospodárstva chce rozšíriť štátnu pomoc pre farmárov v EÚ

USA: Aj za druhým brehom Atlantiku boli zverejnené prvé odhady PMI indexov. Index vo výrobe a taktiež aj v službách klesol o -0,8 bodu. To sa prejavilo poklesom kompozitného indexu o -0,7 bodu.

Nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA pribudlo z predminulý týždeň 210 tisíc, pričom trhy očakávali o 5 tisíc žiadostí viac. predaje nových amerických domov v júli poklesli o -1,7 % pri trhom očakávanom raste o 2,2 %.

Za druhým brehom Atlantiku boli zverejnené aj objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré sa v júli nevyvíjali priaznivo a klesli o -1,7 % [v júni bol zaznamenaný rast o 0,7 %]. Trhy síce očakávali pokles objednávok, ale miernejší na úrovni -1,0 %.

O dac

Odporúčame pozrieť

Výrobné ceny v eurozóne aj EÚ v marci klesli

Výrobné ceny v eurozóne aj celej Európskej únii (EÚ) v marci 2024 klesli. Prispelo k …

Consent choices