Tajani
Predseda EP Antonio Tajani. PHOTO: © European Union-EP.

Antonio Tajani: Parlament bude vždy v prvej línii boja za slobodu tlače a slobodu novinárov

Predseda EP Antonio Tajani vyzval v pondelok, krátko po zahájení druhého októbrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu, na medzinárodné vyšetrovanie smrti novinára Džamála Chášukdžího.

„Parlament bude vždy v prvej línii boja za slobodu tlače a slobodu novinárov,‟ vyhlásil Antonio Tajani a vyzval na dôkladné medzinárodné vyšetrovanie, ktoré by malo objasniť okolnosti smrti novinára a spisovateľa Džamála Chášukdžího. Parlament požaduje, aby saudskoarabské orgány vypátrali a potrestali vinníkov tohto ohavného zločinu, dodal.

Plénum si tiež pripomenulo rok od vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruany Galizie.

Predseda EP následne vyjadril účasť rodinám obetí záplav, ktoré v ostatných týždňoch postihli Francúzsko, Španielsko a Taliansko, ako aj príbuzným obetí útokov na volebné miestnosti v Afganistane.

Zmeny programu plenárneho zasadnutia

Utorok

  • Rozprava s názvom Zmiznutie saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího bola premenovaná na Zabitie novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule.
  • Do popoludňajšieho programu bola zaradená rozprava s názvom Škandál s transakciami Cum Ex: finančná trestná činnosť a medzery v súčasnom právnom rámci. Na rozpravu nadviaže uznesenie, o ktorého znení budú poslanci hlasovať v novembri alebo v decembri.
  • Do popoludňajšieho programu bola zaradená aj rozprava na tému Potreba komplexného mechanizmu pre demokraciu, právny štát a základné práva. Parlament prijme k tejto veci samostatné uznesenie, o ktorom bude plénum hlasovať v novembri.
Viac..  M. Draghi: EÚ sa musí stať jednotným štátom a nájsť nový model rastu

Oznámenia o začatí rokovaní s Radou

Rozhodnutia výborov EP o začatí rokovaní s Radou (ministrov) EÚ – s cieľom dosiahnuť dohodu na finálnom znení legislatívnych návrhov v rámci takzvaného riadneho legislatívneho postupu – sú na základe článku 69c Rokovacieho poriadku EP zverejnené na samostatnej webovej stránke.

Pokiaľ do polnoci z utorka na stredu nebude v mene aspoň desatiny všetkých poslancov podaná žiadosť, aby o rozhodnutí daného výboru hlasovalo plénum EP, výbor bude splnomocnený zahájiť rokovania s Radou. V prípade, že aspoň 76 poslancov vznesie v danom termíne námietku, o rokovacom mandáte rozhodne plénum.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices