Vybor EP
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä sociálne poistenie a ľudské práva

Sociálne zabezpečenie, ochrana whistleblowerov, ľudské práva, samojazdiace autá a karcinogény na pracovisku. To všetko sú témy, ktorými sa budú tento týždeň zaoberať parlamentné výbory. 

Spravodlivý prístup k sociálnemu zabezpečeniu

Ľudia, ktorí pracujú v iných členských štátoch EÚ, či už dlhodobo alebo len dočasne, sa stretávajú s mnohými administratívnymi prekážkami alebo nejasnosťami, pokiaľ ide o sociálne zabezpečenie. Život by im mali uľahčiť nové pravidlá na koordináciu národných systémov. V utorok o nich bude hlasovať zamestnanecký výbor. Nová legislatíva, ktorej cieľom je zaručiť všetkým občanom spravodlivý prístup k sociálnemu zabezpečeniu, sa bude týkať dávok v nezamestnanosti, rodinných dávok a dávok pri dlhodobej starostlivosť.

Týždeň ľudských práv

Pri príležitosti 70. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv sa organizuje v dňoch od 19. do 23. novembra Týždeň ľudských práv. Jeho súčasťou bude aj utorková konferencia o tom, ako integrovať ochranu ľudských práv do podnikania, udržateľného rozvoja a vonkajšej činnosti.

Whistlebloweri

Výbor pre právne veci bude v utorok hlasovať o spoločných štandardoch na ochranu informátorov alebo whistleblowerov. Poslanci chcú rozšíriť definíciu osôb, ktoré možno považovať za whistleblowerov a posilniť záruky pre tých, ktorým hrozia represie.

Ochrana proti rakovinotvorným látkam

Rakovina je v celej európskej dvadsaťosmičke najčastejším ochorením súvisiacim s prácou. Zamestnanecký výbor bude v utorok hlasovať o novele pravidiel, ktorá by mali znížiť vystavenie zamestnancov kardinogénnym chemikáliám. Na zoznam sledovaných látok bude pridaných päť karcinogénnov, ktoré sa využívajú najmú v laboratóriách, stavebníctve a textilnom priemysle.

Viac..  EP a Rada EÚ sa predbežne dohodli na modernizácii riadenia priemyselných emisií

Samojazdiace autá

Výbor pre dopravu pripravil správu, kde navrhuje jasné pravidlá pre autonómne vozidlá, ako sú napríklad samojazdiace autá, drony prevážajúce tovar alebo autonómne plavidlá. Poslanci chcú podporiť testovanie za skutočných podmienok, ďalší výskum a ochranu osobných údajov aj bezpečnosti spotrebiteľov. Hlasovanie prebehne vo štvrtok.

Parlament mládeže

Európsky parlament organizujeme úplne prvý Parlament mládeže. Do parlamentu zavíta viac ako 800 mladých, väčšinou stredoškolákov. Spoločne tu budú diskutovať o otázkach, ktoré sa pred blížiacimi sa európskymi voľbami javia ako tie najnaliehavejšie.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices