
„Som veľmi rada, že sa nám podarilo zorganizovať túto konferenciu, ktorej zložitý názov na prvý pohľad mnohým nič nehovorí, ale skrývajú sa pod nim aktivity, ktoré nás sprevádzajú každodenne – televízia, internet, či mobilný telefón. Keďže aj mňa ako europoslankyňu oslovuje množstvo ľudí, ktorí majú v dôsledku zdravotného postihnutia problém sledovať televízny program, lebo neobsahuje titulky alebo sa nedokážu dostať na internetovú stránku, ktorá je v neprístupnom formáte, som veľmi rada, že sa táto téma aj vďaka našej konferencii otvorila,“ hovorí europoslankyňa Jana Žitňanská.
Jednotný digitálny trh je jednou z hlavných iniciatív súčasnej Komisie, čomu je prispôsobených 16 čiastkových cieľov stratégie Jednotného digitálneho trhu, ktoré majú priniesť výhody pre podniky, ako aj spotrebiteľov. Hoci je táto stratégia jedným z najvýznamnejších úspechov Komisie, ako sa zhodli rečníci konferencie, opomína jednu zásadnú otázku – inkluzívnosť samotného digitálneho trhu. A to aj napriek tomu, že v Európskej únii žije vyše 80 miliónov osôb so zdravotným postihnutím a 190 miliónov osôb, ktorí sú starší ako 50%. Potenciálne tak môže mať problémy s využívaním týchto výhod až 35% populácie EÚ.
„Z príspevkov jednotlivých rečníkov navyše vyšli aj ďalšie závažné skutočnosti. Až 1 z 3 osôb so zdravotným postihnutím nikdy nepoužila internet a až 69% nemá digitálne zručnosti. Problém je tiež s využívaním núdzového čísla 112. A to všetko v situácií, kedy Európska únia a jej členské štáty ratifikovali Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím a zaviazali sa tak zabezpečovať rovný prístup a inkluzívnosť,“ vysvetľuje europoslankyňa.
Na úvod konferencie odprezentovali odborníci z jednotlivých generálnych riaditeľstiev Európskej komisie pokroky, ktoré boli dosiahnuté v legislatíve Jednotného digitálneho trhu. Carla Osman, ktorá pracuje pre jednotku audiovizuálnych a mediálnych služieb v Komisii vo svojom príspevku zhodnotila novo prijatú Smernicu o audiovizuálnych a mediálnych službách, ktorá na rozdiel od predchádzajúcej úpravy prináša povinnosť pre poskytovateľov týchto služieb zabezpečiť ich prístupnosť prostredníctvom vhodných opatrení ako sú titulky, tlmočenie do posunkového jazyka, nastavenie obrazu a pod. Hanelle Lahti z jednotky Európskej komisie pre elektronickú komunikáciu predstavila najnovšiu legislatívu, ktorá bola Európskym parlamentom prijatá iba na minulom plenárnom zasadnutí, a to Európsky kódex elektronickej komunikácie. Tento kódex presadzuje rovný prístup k službám elektronickej komunikácie prostredníctvom dostupných informácií, formátov elektronickej komunikácie, ale aj pomoci pri zabezpečovaní týchto služieb pre nízko príjmové domácnosti. Tretia zástupkyňa Európskej komisie, June Lowery-Kingston hovorila o Smernici o dostupnosti internetu, ktorá ukladá povinnosť prevádzkovateľom internetových stránok a mobilných aplikácií dodržiavať zásady ich prístupnosti. Posledná zástupkyňa Európskej komisie, ktorá pôsobí ako expert pre oblasť zdravotného postihnutia, Inmaculada Placencia Porrero, prepojila potrebu prístupnej digitálnej oblasti s jedným z najdôležitejších legislatívnych aktov tohto obdobie, tzv. Aktom o prístupnosti, ktorý je, žiaľ, ešte stále vo fáze rokovaní.
„Na základe prezentácií zástupcov Komisie môžeme skonštatovať, že k určitému posunu v prístupností digitálnych technológií aspoň na legislatívnej úrovni v poslednom období došlo. Veľkým otáznikom však zostáva, či bude táto legislatíva správne implementovaná a hlavne dodržiavaná vo všetkých členských štátoch. Preto aj napriek týmto pozitívnym správam nesmieme zostať nečinní, situáciu aj naďalej dôsledne sledovať a pracovať na zlepšeniach,“ hodnotí výsledky konferencie europoslankyňa Jana Žitňanská.
Na záver konferencie bolo slávnostne odovzdané štipendium spoločnosti Oracle, svetovej jednotky v poskytovaní biznis softvéru, ktorá sa spojila s Európskym fórom pre osoby so zdravotným postihnutím, aby udelila štipendium vo výške 7 000 eur na projekt v oblasti digitálnej prístupnosti. Štipendium je určené pre študentov so zdravotným postihnutím, ktorí prídu s najlepšou myšlienkou na riešenie problémov osôb so zdravotným postihnutím v digitálnej oblasti. Tento, v poradí už tretí ročník spoločnej ceny EDF – Oracle udelil podpredseda tejto spoločnosti Marii Isabel Santos, doktorantke, ktorá prišla s projektom zameraným na deti od 6 – 12 rokov s diagnostikovanou poruchou autistického spektra, ktorého cieľom je podpora ich matematických zručností.