SOROS, George
Americký filantrop maďarského pôvodu George Soros. PHOTO: © European Union.

Správy ako sťahovanie CEU z Budapešti by mali znepokojovať demokraticky zmýšľajúcich občanov

BRATISLAVA – Sťahovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU) z Budapešti do Viedne by nebolo správou, ak by išlo o jednoduché sťahovanie, všetci však vieme, že to má ešte oveľa hlbší rozmer. Takýchto správ, ktoré môžu znepokojovať každého, kto ctí základné princípy demokracie, prichádza v poslednom čase z Budapešti veľa.

A to by malo znepokojovať nielen túto inštitúciu, ale každého demokraticky zmýšľajúceho občana aj u nás, na sociálnej sieti Facebook to uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti založil americký filantrop maďarského pôvodu George Soros, akreditovaná je však v americkom New Yorku. Univerzita sa musí presťahovať, keďže Maďarsko odmietlo podpísať dokumenty, ktoré by umožnili, aby pokračovala v Budapešti. Čas na podpis mali do začiatku decembra. Presun do Viedne ponúkol CEU ešte na jar rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Rektor univerzity Michael Ignatieff vyhlásil, že univerzitu donútili odísť a pripomenul, že takýto krok voči americkej univerzite prichádza od spojenca v NATO.

Viac..  JUNIOR INTERNET AMAVET 2023 - víťazi sú už známi

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Viktor Orbán

EP spochybnil maďarské predsedníctvo, obáva sa stavu hodnôt EÚ v Maďarsku

Európsky parlament (EP) vo štvrtok vyjadril vážne obavy v súvislosti s vývojom v Maďarsku vzhľadom …

Consent choices