banka

Bankári sa netvária úplne optimisticky, aj slovenský stredoeurópsky tiger môže skrotnúť

BRATISLAVA / Čaká nás výrazný prepad, a to ekonomický. Vyzerá to naozaj tak, že ekonomika nemôže donekonečna len rásť. Streodeurópsky tiger Slovensko tak môže skrotnúť. V roku 2021 sa má prepadnúť skoro o percento. Nepríjemnú vešteckú guľu tentoraz vytiahli bankári z Národnej banky a tí sa nezvyknú až tak mýliť.

Máme sa najlepšie od krízy. Nezamestnanosť je na minimách a vo väčšine firiem rastú aj platy. A ani to zdražovanie zatiaľ nie je vražedné. Lacné sú aj pôžičky. No sveta žiť. Nejaký čas to tak aj bude pokračovať. Automobilový priemysel nás ťahá už dlho. Prežil krízu v roku 2009 a teraz bez väčších problémov aj emisnú skúšku. „Nakoľko nové modely spĺňali štandard, nedošlo tak k prepadu,“ uviedol guvernér Národnej banky Jozef Makúch.

Vďaka tomuto by mali rásť najbližšie tri roky aj mzdy, a to v rozpätí od troch do štyroch percent. Na päť a pol percentnú úroveň by sa mala dostať aj nezamestnanosť. Je dobre a bude ešte dobre. Nič v však netrvá večne. V roku 2021 príde až k percentuálnemu prepadu. O tri roky príde k výraznému prepadu rastu našej ekonomiky.

Naše otvorené hospodárstvo môže citlivo zareagovať na brexit, ktorý nestraší len nás samozrejme. „Už tu máme dôkazy o tom, že podniky zadržiavajú investície. Minimálne do momentu, keď dostaneme jasnejšiu predstavu, ako to bude,“ povedal analytik CMC markets Michael Hewson.

Viac..  Hodnota obchodných dohôd EÚ predstavuje viac ako dva bilióny eur

Nepomáhajú ani rôzne výmysly amerického prezidenta Trumpa. Naťahovačky s Európou, ale najmä Čínou, neprajú globálnemu obchodu. „Hospodárske a obchodné tímy Číny aj Spojených štátov teraz zintenzívňujú spoluprácu a konzultácie. Dúfame, že dokážeme spoločným úsilím dosiahnuť kompromisy,“ povedal hovorca čínskeho ministra zahraničných vecí Lu Kang.

Práve preto centrálna banka opäť pripomína, že teraz v dobrých časoch, by sa mala vláda sústrediť na dôležité reformy a konsolidáciu verejných financií. Nikto nemá vešteckú guľu, ale NBS to vychádza, aj predpoveď posledný rok na tento. „Nedošlo k výrazným zmenám ako pred rokom,“ hovorí viceguvernér Národnej banky Ľudovít Ódor.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices