May
Britská premiérka Theresa May. PHOTO: © European Union-EP.

Theresa May: Odďaľovanie brexitu nič nevyrieši

LONDÝN – Odloženie odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) podľa britskej premiérky Theresy Mayovej „nevyrieši súčasnú situáciu“. Vyjadrila sa tak pred poslancami počas stredajšieho zasadnutia dolnej komory parlamentu vyhradeného na ich otázky. „Rozhodnutie zostáva rovnaké – dohoda, žiadna dohoda alebo žiaden brexit,“ zdôraznila politička.

Poslanci navrhujú alternatívne návrhy dohody vyrokovanej Mayovou s EÚ, medzi nimi predĺženie termínu odchodu Spojeného kráľovstva z únie, ktorý je v súčasnosti naplánovaný na 29. marca, s dohodou či bez dohody. Podľa premiérky je „správnym spôsobom“, ako predísť brexitu bez dohody, schválenie jej dohody o odchode.

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn počas stredajšej schôdze znovu vyzval premiérku, aby zamietla odchod Británie z európskeho bloku bez dohody. „Dvere jej kancelárie môžu byť otvorené, ale mysle vo vnútri sú úplne uzavreté,“ povedal politik. Zároveň sa spýtal, že ak za zotrvanie v colnej únii by mohla byť väčšina dolnej komory parlamentu a tento krok podporili aj podniky, odbory a dokonca aj niektorí konzervatívni poslanci, prečo sa zaň teda nepostaviť?

Mayová zase Corbyna obvinila z toho, že sa odmieta zúčastniť na rokovaniach s ňou. „Velectihodný pán bol ochotný sadnúť si s Hamasom, Hizballáhom a IRA-ou bez podmienok, ale so mnou sa nestretne, aby sme sa zhovárali o brexite,“ uviedla. Zároveň sa vyjadrila na margo colnej únie, ktorá podľa jej slov umožní podnikom exportovať bez byrokracie. Jej navrhovaná dohoda toto podľa nej umožní, pričom zároveň umožní Veľkej Británii mať svoju vlastnú obchodnú politiku. Premiérka okrem iného navrhla, že líder labouristov nevie, čo jeho navrhované opatrenie znamená a aké „dôsledky“ môže mať pre britský obchod.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Doterajšiu dohodu vyrokovanú Mayovou parlament minulý týždeň jednoznačne odmietol. Dolná komora britského parlamentu by mala o Mayovej novom pláne a možných zmenách opäť debatovať a hlasovať 29. januára.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices