europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament si uctil pamiatku obetí holokaustu

V stredu 30. januára na úvode plenárneho zasadnutia v Bruseli si poslanci Európskeho parlamentu uctili pamiatku tých, ktorí prišli o život počas holokaustu. 

„Nezabudneme. Nechceme zabudnúť. Obnovujeme svoje odhodlanie udržovať holokaust v živej pamäti a nepoľavovať v boji proti všetkým formám nenávistnej diskriminácie a antisemitizmu,“ vyhlásil v pléne predseda parlamentu Antonio Tajani.

Podľa posledného prieskumu verejnej mienky vníma antisemitizmus ako probém vo svojej krajine len polovica Európanov. To je podľa Tajaniho dôkaz, že antisemitizmus stále prežíva. Vyjadril však presvedčenie, že spoločné európske hodnoty sú silnejšie ako neznášanlivosť a násilie.

Predstaviteľka židovskej obce Charlotte Knobloch konštatovala, že antisemitizmus v Európe narastá a vyzvala poslancov, aby proti nemu bojovali. Mierový a demokratický poriadok založený v Európe po druhej svetovej vojne je dnes ohrozený viac ako kedykoľvek predtým,“ varovala.

Viac..  Oprava namiesto výmeny: nové pravidlá EÚ pre udržateľnejšiu spotrebu

Poslanci ukončili obrat minútou ticha a predseda Tajani pripomenul, že „ak by sme mali venovať minútu ticha každej obeti holokaustu, museli by sme mlčať viac ako jedenásť rokov.“

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára, keď bol v roku 1945 Červenou armádou oslobodený vyhladzovací tábor Osvienčim-Brezinka.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices