Po zdĺhavých rokovaniach sa nám podarilo nakoniec presadiť spravodlivejšie praktiky, zdravšie potraviny a práva spotrebiteľov ako aj farmárov. Vďaka schválenej smernici budú prvý krát v histórií EU farmári, producenti potravín a spotrebitelia chránení pred tlakom veľkého biznisu.
Túto iniciatívu sa podarilo pretlačiť aj preto, že krajiny strednej Európy sa zomkli a dôrazne naliehali na Komisiu a ostatné členské štáty, aby sme sa vysporiadali s problémom dvojakej kvality potravín. Mňa najviac teší, že práve Slovensko bolo iniciátorom a na začiatku tohto procesu.
Smernicou proti nekalým praktikám v potravinovom dodávateľskom reťazci zakážeme napríklad oneskorené platby za výroby rýchlo podliehajúce skaze, a zbavíme dodávateľov povinnosti prijať späť nepredané produkty, čo pre nich predstavuje dodatočné náklady, a tým sa zvyšuje riziko ich bankrotu. To je len niekoľko príkladov minimálnej spoločnej ochrany dodávateľov, ktoré touto smernicou zavádzame. Zároveň chránime aj poľnohospodárskych výrobcov a ich združenia, na ktorých môžu mať nekalé obchodné praktiky rovnako negatívne účinky.
V konečnom dôsledku budú mať tieto opatrenia pozitívny dopad najmä na spotrebiteľa, pretože sa zabezpečí, že v potravinovom dodávateľskom reťazci nebudeme akceptovať nekvalitné potraviny.
Komentár pripravila europoslankyňa Monika Smolková.