Plénum Európskeho parlamentu sa bude na dnešnom zasadnutí zaoberať aj návrhom nariadenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja a Kohéznom fonde. Ide o najdôležitejšie finančné nástroje vzťahujúce sa k politike súdržnosti.
Členské štáty čelia v súčasnosti z hľadiska vzájomnej spolupráce viacerým dôležitým výzvam. „Týkajú sa napríklad sociálnych dôsledkov hospodárskej krízy, demografických, či klimatických zmien,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.
Je to pritom práve politika súdržnosti a v jej rámci kohézne fondy, ktoré pomáhajú prehlbovať spoluprácu medzi krajinami a prispievajú k postupnému vyrovnávaniu sa regionálnych rozdielov. „V ekonomicky ťažkých časoch prispeli tieto financie prostredníctvom štrukturálnych fondov k podpore ekonomického rastu, k intenzívnejšiemu rozvoju aj slovenských regiónov a k vytvoreniu množstva pracovných miest,“ pripomenula europoslankyňa.
Obmedzenia a limity ohľadom európskeho rozpočtu preto nesmú v žiadnom prípade viesť k oslabeniu politiky súdržnosti a k narúšaniu jej priorít. „Finančné nástroje politiky súdržnosti potrebujú primeraný rozpočet, jednoznačne totiž prispievajú k budovaniu sociálnejšej a jednotnejšej Európy,“ uzavrela Monika Beňová.