May
Britská premiérka Theresa May. PHOTO: © European Union- EP.

Nemecko aj Francúzsko budú v prípade odkladu brexitu požadovať záruky

BERLÍN  – Predstavitelia Nemecka aj Francúzska v utorok opäť trvali na tom, že akýkoľvek ďalší odklad brexitu musia sprevádzať záruky zo strany Veľkej Británie. Naznačili tak, že sa neplánujú prispôsobiť ľubovolným požiadavkám Londýna, hoci by sa tiež radi vyhli chaotickému odchodu Británie z Európskej únie (EÚ).

Ten hrozí už v piatok a britská premiérka Theresa Mayová bude preto apelovať na viac času v Berlíne aj v Paríži.

„Toto je veľmi, veľmi frustrujúca situácia,“ povedal námestník nemeckého ministra zahraničia Michael Roth po príchode na stretnutie diplomatov EÚ v Luxemburgu. Zároveň však pripustil, že neriadený brexit by bol „najhoršou zo všetkých možností, ktoré majú na stole“. Podľa jeho slov, samozrejme, zvažujú odloženie brexitu, no to musí byť napojené na „veľmi prísne kritériá“. Francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová rovnako zdôraznila, že európska dvadsaťsedmička bude potrebovať od Mayovej záruky týkajúce sa ďalšieho zotrvania v bloku. „Musíme sa pýtať, akú rolu chce Británia zohrávať v únii, pokiaľ dostane odklad brexitu zelenú,“ uviedla ministerka.

Viac..  Rada Európy: Maďarsko musí upustiť od návrhu na obranu národnej suverenity

Aktuálnym termínom brexitu je 12. apríl, Mayová však medzičasom požiadala o jeho odklad do 30. júna. V utorok bude v tejto veci diskutovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a následne v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

O tom, či únia požiadavku prijme, budú lídri rokovať v stredu na mimoriadnom summite. Mayovej vláda sa dovtedy snaží dohodnúť na kompromise o dohode s labouristami. Hlavný rozdiel medzi oboma stranami je momentálne v tom, že labouristi sú aj v prípade brexitu za užšie vzťahy s EÚ, napríklad za zotrvanie krajiny v colnej únii, čo však Mayová odmieta.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk


O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices