elektromobil
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vlani sa z EÚ vyviezli elektromobily a hybridné elektromobily v hodnote takmer 5 miliárd eur

BRATISLAVA – V minulom roku sa vyviezli z Európskej únie (EÚ) elektromobily a hybridné elektromobily, ktoré môžu byť poháňané v kombinácii s benzínovým alebo naftovým motorom v hodnote 4,7 miliardy eur. Dovoz elektrických a hybridných elektromobilov dosiahol naopak hodnotu 1,6 mld. eur, čo viedlo k prebytku obchodnej bilancie v tomto segmente vo výške 3,1 mld. eur.

Vyplýva to z najnovších údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Celkovo prevládali v obchode s elektrickými a hybridnými elektrickými autami hybridné benzínové vozidlá, ktoré predstavovali 67 % hodnoty dovozu EÚ a 60 % hodnoty vývozu EÚ. Samotné elektromobily predstavovali 32 % dovozu a 39 % vývozu.

Hlavnými cieľmi vývozu EÚ v segmente elektromobilov a hybridných elektromobilov v roku 2018 boli Nórsko (39 % vývozu z hľadiska hodnoty), Spojené štáty americké (23 %) a Čína (10 %). Dovoz týchto vozidiel do EÚ zas pochádzal predovšetkým z Južnej Kórey (48 % dovozu z hľadiska hodnoty), Japonska (35 %) a Spojených štátov amerických (10 %).

Medzi členskými štátmi EÚ bolo najväčším vývozcom elektrických a hybridných elektrických vozidiel do krajín mimo EÚ v roku 2018 Nemecko (64 % hodnoty vývozu), nasledované Švédskom (13 %) a Spojeným kráľovstvom (10 %). Tieto tri krajiny patrili aj medzi štyri členské štáty, ktoré najviac dovážali elektrické a hybridné elektrické autá z krajín mimo EÚ. Nemecko v tomto smere zaznamenalo podiel 26 %, pokiaľ ide o hodnotu, Belgicko a Švédsko (16 %) a Spojené kráľovstvo (15 %).

Viac..  Robert Hajšel: Prijatá norma Euro 7 je zbytočná a skomplikuje život výrobcov automobilov

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

elektromobil

Elektromobily sú v obchode medzi EÚ a zvyškom sveta čoraz dôležitejšie

Elektrické a hybridné vozidlá sú v obchode s osobnými automobilmi medzi Európskou úniou (EÚ) a …

Consent choices