peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Kde v Európe je celkovo najlacnejšie? Pozrite si veľké porovnanie cien tovarov a služieb

SLOVENSKO JE SIEDMOU NAJLACNEJŠOU KRAJINOU ÚNIE. CENY TOVAROV
A SLUŽIEB V EÚ SÚ AŽ O 42 % VYŠŠIE AKO U NÁS.

Takmer každého z nás zaujímajú ceny tovarov v obchodoch, či ceny služieb. Tie totižto zvykneme porovnávať s cenami v iných krajinách, kam cestujeme na dovolenky, výlety, resp. so susednými krajinami, kde často vyrážame za nákupmi. Práve preto sme sa pozreli na to, aká je celková cenová hladina u nás a v ostatných európskych krajinách. Podrobnejšie sme porovnali napríklad ceny potravín, oblečenia, ceny za bývanie, dopravu či ceny v hoteloch a reštauráciách. Vychádzali sme z najnovších údajov Eurostatu za rok 2018.

V rámci celej „Európy“ je najlacnejšou krajinou Turecko a v Európskej únii je najlacnejšie Bulharsko

V Turecku je celková priemerná cenová hladina nižšia až o – 38 % v porovnaní s tou našou a v Bulharsku sú priemerné ceny o -28 % nižšie ako u nás. Aj Slovensko sa zaraďuje medzi najlacnejšie krajiny EÚ. Len v šiestich krajinách únie je totiž lacnejšie ako u nás. Nižšie ceny tovarov a služieb v porovnaní s tými našimi nájdeme v už spomínanom Bulharsku, ďalej v Rumunsku, v Poľsku, Maďarsku, v Litve a v Chorvátsku. Spomedzi susedných krajín je najvýraznejší rozdiel medzi nami a Poľskom. V Poľsku sú priemerné ceny tovarov a služieb o -18 % nižšie ako u nás. Menej zaplatíme aj u našich južných susedov v Maďarsku, a to o -11 %. A naši českí bratia majú už o percento vyššiu cenovú hladinu v porovnaní s tou našou.

V EÚ sú v priemere ceny tovarov a služieb vyššie približne o 42 % ako na Slovensku a v eurozóne je to až o 46 %

V rámci celej únie by sa najťažšie našincom žilo, resp. nakupovalo v Dánsku, keďže v tamojších obchodoch sú cenovky tovarov a služieb takmer dvojnásobné v porovnaní s tými našimi. Tri krajiny mimo EÚ sú ale ešte drahšie ako Dánsko. Ešte vyššiu cenovú úroveň ako Dáni majú Nóri, kde je drahšie až o 110 %, no vo Švajčiarsku si v obchodoch priplatíme až 116 %. A na Islande je najdrahšie, tam by nás prekvapili ceny až o 122 % vyššie oproti tým našim. Medzi najdrahšie krajiny patria aj ďalšie severské štáty ako Írsko, Fínsko, Švédsko, štáty Beneluxu či Británia a Francúzsko. O viac ako polovicu si celkovo priplatíme aj v susednom Rakúsku, kde často vyrážame za službami, nákupmi potravín alebo iného spotrebného tovaru.

Kde nájdeme najlacnejšie potraviny, oblečenie či hotely a reštaurácie?

„Ako sme už spomínali, najlacnejšou krajinou EÚ je pre našincov Bulharsko. Tam nás totižto všetky tovary a služby, s výnimkou potravín, vychádzajú najlacnejšie. Najdrahší život v rámci Európy je vo Švajčiarsku čo sa týka nákladov na bývanie, zdravotníctvo a vzdelanie. A na Islande vychádza zase najdrahšie oblečenie a obuv, nábytok a služby v hoteloch a reštauráciách. V únii je to rôzne, no v Dánsku si priplatíme najviac za potraviny, oblečenie a obuv, nábytok, dopravu, či za služby v hoteloch, či reštauráciách. Írsko má najdrahší alkohol a výrazne vyššie náklady na bývanie. Švédsko zasa vedie v rebríčku najdrahšieho zdravotníctva v únii. Luxembursko má prvenstvo v cenách za vzdelávanie,“ uviedol analytický tím Poštovej banky.

Potraviny a nealko nápoje

Potraviny a nápoje na Slovensku patria k tým najlacnejším v rámci EÚ. Nižšie ceny potravín ako u nás totiž nájdeme už len v 7 krajinách EÚ. V rámci únie sú potraviny najlacnejšie v Rumunsku, kde sú ceny až o -30 % nižšie ako u nás. A keď vezmeme do úvahy aj krajiny mimo únie, tak je pre nás najlacnejšie v Severnom Macedónsku [až o – 34 %]. Potraviny a nápoje v slovenských obchodoch sú ale najdrahšie v porovnaní s krajinami V4. V Maďarsku a v Českej republike nájdeme na cenovkách potravín v priemere o -10 % nižšie sumy ako u nás. A v Poľsku vieme nakúpiť dokonca až o -26 % lacnejšie.

Viac..  Euroinštitúcie sa dohodli sprístupniť okamžité platby v eurách pre občanov EÚ

Na čele rebríčka najdrahších potravín a nealka v Európe sa nachádza Nórsko, kde sú ceny až o 74 % vyššie ako u nás. V rámci Európskej únie je najdrahšie Dánsko s cenovkami na potravinách vyššími o 39 % v porovnaní s našimi cenami.

Výraznejšie rozdiely vidíme aj pri konkrétnych druhoch potravín. V Európe mäso nakúpime lacnejšie až v 13-tich krajinách a v únii iba v 7-mich krajinách. V únii je priemerná cena mäsa vyššia o 26 % a v eurozóne až o 40 %.V rámci zoskupenia V4 sme najdrahší a viac ako pätinu by sme ušetrili pri nákupe mäsa v Poľsku. Naopak dvojnásobok našich cien za mäso a výrobky z neho by sme zaplatili na Islande a vo Švajčiarsku až takmer trojnásobok. Ceny rýb sú však na Slovensku už vyššie ako v únii, kde vychádzajú o -6 % lacnejšie.

Hotely a reštaurácie

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a tak väčšinu z nás isto zaujímajú ceny v hoteloch a reštauráciách. Aj z tohto hľadiska je pre našincov najlacnejšie Bulharsko. Na dovolenke v tejto destinácii zaplatíme v hoteloch a reštauráciách v priemere až o -39 % menej ako u nás. Z krajín mimo únie sú najvýhodnejšie ceny ubytovania a v reštauráciách práve v Albánsku a v Severnom Macedónsku [o cca -44 %]. Najdrahšie hotely a reštaurácie sú na Islande, vo Švajčiarsku a v Nórsku, kde sú ceny viac ako dvojnásobné v porovnaní s tými našimi. Z únie najdrahšie vychádza Dánsko, kde by sme tiež zaplatili dvojnásobok toho, čo u nás.

Oblečenie a obuv

Slováci svoju dovolenku radi spájajú aj s nákupmi. Oblečenie a obuv nájdeme najlacnejšie v Turecku, ktoré je obľúbenou dovolenkovou destináciou našincov. Nakúpime ho tam o viac ako polovicu lacnejšie v porovnaní s našimi cenami. Aj v Bulharsku sa nám oplatí skočiť na nákupy oblečenia a obuvi, ktoré je zhruba o -24 % lacnejšie ako u nás. Naopak, určite sa nám neoplatí vyraziť za módou na Islande, keďže v obchodoch si priplatíme takmer polovicu toho čo u nás. V rámci únie je z tohto uhľa pohľadu najdrahšie pre našinca Dánsko, kde sú ceny o 36 % vyššie.

V ktorej krajine obyvatelia najviac zaplatia za bývanie, zdravotníctvo či vzdelávanie?

Bývanie a energie

Práve náklady na bývanie a energie ukrajujú veľkú časť z našich rodinných rozpočtov, preto sme na tieto ceny aj patrične citliví. V Bulharsku, kde sú tieto služby najlacnejšie, by našinci ušetrili pri nákladoch na bývanie a energie až – 29 %. Celkovo v Európe je najlacnejšie bývanie v Bosne a Hercegovine, a to až o -44 %. Na druhej strane ale vo Švajčiarsku sú tieto ceny takmer 4-násobné v porovnaní s našimi cenami. No viac ako trojnásobok si priplatíme aj v únii, a to konkrétne v Írsku, Luxembursku a Dánsku.

Vzdelávanie a zdravotníctvo

V Turecku sú služby za vzdelávanie výrazne lacnejšie ako u nás, a to až o viac ako tri štvrtiny. V Bulharsku sú ceny za vzdelanie o takmer polovicu nižšie ako u nás. Naopak najdrahšie vzdelanie v Európe je v Luxembursku a vo Švajčiarsku, kde sú ceny niekoľko – násobne vyššie, než na aké sme my zvyknutí. Švajčiarsko vedie aj v rebríčku najdrahšieho zdravotníctva a v rámci EÚ tomuto rebríčku kraľuje Švédsko, kde sú ceny trojnásobne vyššie ako u nás. Naopak, v Bulharsku sú služby v oblasti vzdelávania takmer o polovicu lacnejšie v porovnaní s nami a ceny v zdravotníctve sú o – 43 % nižšie ako u nás.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices