finske predsednictvo
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Fínsko prebralo predsedníctvo Rady Európskej únie

Prvého júla Fínsko prebralo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ. Prečítajte si, čo od svojej krajiny na čele EÚ očakávajú fínski europoslanci.

Priority fínskeho predsedníctva príde v stredu 17. júla poslancom v pléne predstaviť fínsky premiér Antti Rinne. 

Fínske predsedníctvo sa bude niesť v znamení svojho motta „Udržateľná Európa, udržateľná budúcnosť“. Otázky udržateľnosti budú teda počas nasledujúcich šiestich mesiacov kľúčové. Fíni sa rozhodli, že nebudú rozdávať tradičné darčeky, ako robia iné krajiny počas svojich predsedníctiev. Namiesto toho dajú peniaze na kompenzovanie emisií z letov, ktoré budú počas predsedníctva uskutočnené medzi Helsinkami a Bruselom. Na mítingoch sa nebude podávať balená voda, ale obyčajná vody z vodovodu.

Priority fínskeho predsedníctva
  • Posilnenie spoločných hodnôt a zásad právneho štátu
  • Konkurencieschopná a sociálne inkluzívna Európa
  • Posilnenie pozície EÚ ako globálneho hráča v oblasti ochrany klímy
  • Komplexná ochrana bezpečnosti občanov

Poslanci chcú opatrenia na zachovanie klímy

Sirpa Pietikäinen (EPP) by bola rada, keby sme sa pri riešení najvážnejších výziev viac opierali o vedu a fakty. Pri posudzovaní vplyvu navrhovanej legislatívy by sa malo podľa nej pamätať aj na vedecké zhodnotenie. Je presvedčená, že pri riešení klimatických zmien bude dôležitá obehová ekonomika a správne hospodárenie so zdrojmi. „ Potrebujeme jasný plán pre obehovú ekonomiku vrátane stratégií pre textilný a stavebný priemysel, politiku pre udržateľnú potravinársku výrobu a jednotné monitorovanie vývoja,“ hovorí. Okrem toho si želá, aby finančná legislatíva obsahovala viac informácií o environmentálnych dopadoch investícií.

Eero Heinäluoma (S&D) si želá, aby boli spoločné európske hodnoty brané vážne. „Dúfam, že počas fínskeho predsedníctva sa nám podarí vybudovať ľudskejšiu Európu a posilníme práva spotrebiteľov a zamestnancov. Od Fínska očakávam, že bude presadzovať ambicióznejšie klimatické opatrenia a efektívnejšiu arktickú spoluprácu. Je kľúčové dohodnúť a na politikách v oblasti klímy, energetiky a lesného hospodárstva a zvýšiť investície do obehovej ekonomiky. EÚ musí zostať lídrom v oblasti klímy,“ hovorí.

Elsi Katainen (Renew Europe) pripomína, že Fínsko sa musí poriadne sústrediť na veľké otázky, akými sú brexit, rozpočet alebo klimatické zmeny. „Dúfam a očakávam, že počas rokovaní o ďalšom dlhodobom rozpočte sa Fínsku podarí dosiahnuť medzi členskými štátmi spravodlivý kompromis, ktorý zabezpečí dostatočné financovanie poľnohospodárstva a politiky súdržnosti,“ hovorí.

Viac..  Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Ville Niinistö (Greens/EFA) poznamenáva, že fínske predsedníctvo prichádza v dôležitom momente, kedy sa vytvára naša spoločná budúcnosť. „Očakávame, že Fínsko bude tlačiť na EÚ, aby prijala potrebné rozhodnutia na udržanie globálneho otepľovania o 1,5 stupňa Celzia. Členské krajiny EÚ potrebujeme presvedčiť, aby sa aj ony pridali k myšlienke uhlíkovo neutrálnej Európy do roku 2050 a musíme prijať opatrenia pre vytvorenie ekologickejšieho hospodárstva. Fínsko by malo zvýšiť dôležitosť sociálnej zodpovednosti, ľudských práv a právneho štátu v EÚ,“ hovorí.

Laura Huhtasaari (ID) by chcela, aby počas nasledujúceho dlhodobého rozpočtu Fínsko prispievalo menej. Myslí si, že „je načase zastaviť v Európe prerozdeľovanie príjmov, napríklad vo forme financovania súdržnosti.“ „Fínsko by sa malo snažiť zastaviť EÚ v tom, aby na východné krajiny alebo Taliansko tlačila svoju migračnú politiku, ktorá je škodlivá pre ich občanov. Musíme chrániť pracovné miesta v našom priemysle, hlavne proti Číne, ktorá nerešpektuje pravidlá medzinárodného obchodu,“ hovorí.

Silvia Modig (GUE/NGL) pripomína, že Európa je fragmentovaná pri mnohých veľkých výzvach, ako sú napríklad klimatické zmeny, xenofóbia, populizmus, brexit alebo migrácia. „Fínsko musí byť odvážne, aktívne a neustále všetkým pripomínať spoločné ciele v oblasti klímy. Musíme sa dohodnúť na sprísnení cieľov znižovania emisií a nastaviť ciele uhlíkovej neutrality. Na klímu nesmieme zabudnúť, aj keď čelíme iným problémom,“ hovorí.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices