Leyen
Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union-EP.

Europarlament hlasuje o novej predsedníčke Európskej komisie

Dnes bude Európsky parlament hlasovať o kandidátke na post predsedu Európskej komisie.

Jednou z prvých úloh nového parlamentu, ktorý bol zostavený po májových eurovoľbách, je hlasovanie o novej hlave Európskej komisie.

Na tento post bola nominovaná nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen. V utorok ráno o deviatej vystúpi pred poslancami v pléne, kde prednesie svoj program a priority. Po jej prejave bude nasledovať plenárna debata a o šiestej večer prebehne hlasovanie, kde sa rozhodne o tom, či sa naozaj stane novou šéfkou komisie.

Na svoje zvolenie potrebuje von der Leyen získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov (ku dnešnému dňu to je 374 hlasov). Hlasovanie o nej bude tajné a uskutoční sa na papieri.

Aj keď má podporu od lídrov členských krajín a patrí do politickej skupiny, ktorá vo voľbách získala v parlamente najviac kresiel, nebola navrhnutá ako jedna zo spitzenkadidátov, čo mnohí poslanci kritizovali.

Politické skupiny parlamentu ju už podrobili mnohým otázkami ohľadne toho, ako plánuje viesť komisiu.

Viac..  Predstavitelia EÚ zablahoželali Turecku k "masívnej" účasti vo voľbách

Ak sa jej nepodarí získať v parlamente väčšinu, rada bude musieť navrhnúť iného kandidáta.

Potom ako bude vybraná hlava Európskej komisie, začne sa zostavovať kolégium komisárov. Kandidáti na tieto posty budú musieť prejsť verejnými pohovormi v príslušných parlamentných výboroch (tzv. vypočutia alebo híringy), ktoré sa budú konať na jeseň. Poslanci počas nich zhodnotia, či sú daní kandidáti na tieto pozície vhodní a či majú dostatočné skúsenosti, aby viedli európske rezorty. Následne bude parlament hlasovať o komisii ako celku.

O dac

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka o správe Európskej komisie: Využívanie paragrafu 363 je na Slovensku nadužívané

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Právny …

Consent choices