cestovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Zmeškaný alebo zrušený let? Máte nárok na odškodnenie

Pokiaľ má vaše lietadlo, vlak alebo autobus veľké meškanie alebo je cesta zrušená, máte v určitých prípadoch nárok na odškodnenie. Podrobnejšie informácie nájdete v našom článku.

Nie vždy sa dovolenka odvíja počas našich predstáv. Už počas cesty tam vás môžu naštvať hneď viackrát – meškanie alebo zrušenie letu či stratená batožina nikomu náladu nezlepší.

Európsky parlament preto zaviedol pravidlá pre spoločnosti pôsobiace v oblasti cestovného ruchu. Tie vám musia v niektorých prípadoch poskytnúť občerstvenie a ubytovanie a niekedy máte právo na finančnú náhradu, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 600€.

Európsky parlament sa dlhodobo zasadzuje o práva cestujúcich vo všetkých druhoch dopravy. Presadzuje zrozumiteľnejšie pravidlá, poskytovanie jasných a presných informácií cestujúcim pred cestou aj počas nej, jednoduché a rýchle možnosti nápravy a tiež lepšiu kontrolu uplatňovania platných predpisov.

Letecká doprava

Na 600-eurové odškodnenie máte nárok vtedy, ak ste si zarezervovali let dlhší ako 3500 km a odmietnu vám nastúpiť na palubu. Na podobnú kompenzáciu majú za určitých podmienok právo aj cestujúci, ktorých let bol zrušený alebo mešká. Peniaze vám však nevrátia v prípade, ak vám spoločnosť poskytne vyhovujúce alternatívne riešenie, alebo vtedy, keď problémy nastanú v dôsledku okolností, ktoré nemôže nijako ovplyvniť – ako je napríklad extrémne počasie, politická nestabilita, bezpečnostné riziká alebo rozhodnutia v oblasti riadenia leteckej dopravy.

Viac..  K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

Právne predpisy EÚ týkajúce sa práv cestujúcich majú zabezpečiť minimálnu a zjednotenú úroveň ochrany vo všetkých druhoch dopravy. Myslí sa v nich tiež na cestujúcich s obmedzenou mobilitou.

V oblasti železničnej a cestnej dopravy je však stále mnoho výnimiek. V oblasti leteckej dopravy navrhol parlament revíziu existujúcich pravidiel už v roku 2014, ale členské štáty v rade zatiaľ nad novým nariadením nedospeli ku zhode.

O dac

Odporúčame pozrieť

Donald Tusk

K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

K Európskej únii, transatlantickej spolupráci a NATO neexistuje alternatíva. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk …

Consent choices