Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkel. PHOTO: © European Union-EP.

Európske mocnosti tlačia Irán do nových rokovaní

TEHERÁN – Lídri Francúzska, Británie a Nemecka žiadajú Irán, aby začal rokovať o novej úprave rozpadajúcej sa jadrovej dohody uzavretej v roku 2015, hoci ju podľa vlastných údajov stále podporujú.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson a nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvali islamskú republiku, aby „akceptovala rokovania o dlhodobom časovom pláne pre svoj jadrový program, ako aj témach týkajúcich sa regionálnej bezpečnosti vrátane ich raketového programu“.

Johnson zašiel ešte ďalej a vyhlásil, že prezident Donald Trump by mal s Teheránom uzavrieť novú dohodu. Britský premiér pre americkú stanicu NBC povedal, že „je tu jeden chlapík, ktorý môže dosiahnuť lepšiu dohodu…a tým je prezident Spojených štátov. Dúfam, že vznikne Trumpova dohoda,“ uviedol v odkaze na šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa.

Viac..  Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ cez Stredozemné more stúpol

Lídri všetkých troch štátov zároveň obvinili Irán zo zodpovednosti za útok na ropné ciele v Saudskej Arábii. „Je nám jasné, že zodpovednosť za tento útok nesie Irán. Nie je žiadne iné vysvetlenie,“ skonštatovala Merkelová. Irán zodpovednosť za útok zo 14. septembra opakovane odmietol.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ pridala na sankčný zoznam ďalšie osoby a subjekty z Iránu

Ministri zahraničných vecí EÚ spoločne odobrili sankcie proti ďalším piatim fyzickým osobám z Iránu a …

Consent choices