studenti
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Na Slovensko by sa vrátila polovica vysokoškolákov študujúcich v zahraničí, vyplýva z prieskumu

BRATISLAVA – Polovica opýtaných slovenských vysokoškolákov študujúcich v zahraničí sa plánuje vrátiť na Slovensko. Väčšina z nich sa to však nechystá urobiť hneď po skončení štúdia. Vyplýva to z dotazníkového prieskumu iniciatívy To dá rozum, na ktorom sa zúčastnilo 1 404 slovenských vysokoškolákov študujúcich v zahraničí. Zapojili sa študenti študujúci v Česku, Maďarsku, Spojenom kráľovstve či v Dánsku.

Odchod do zahraničia za štúdiom hodnotí iniciatíva pozitívne, keďže sa spája s väčšou samostatnosťou či schopnosťou prispôsobiť sa odlišnému prostrediu. Študenti sa za hranicami zväčša pripravujú na profesie, ktoré sú na Slovensku nedostatkové. „Skutočným problémom pre Slovensko je, že iba polovica respondentov sa v prieskume vyjadrila, že sa po skončení štúdia alebo niekedy v budúcnosti plánuje vrátiť späť,“ informoval Stanislav Lukáč z iniciatívy To dá rozum. Podľa neho sa veľká časť z týchto študentov učí za lekárov, IT odborníkov či špecialistov v iných technických smeroch. Podľa iniciatívy prichádza Slovensko o budúcich odborníkov, ktorí by mohli prispievať k celkovému napredovaniu spoločnosti.

Po skončení štúdia sa na Slovensko plánuje vrátiť necelých 15 percent opýtaných študentov. Drvivá väčšina z nich si chce doma hľadať prácu. Ďalších v prepočte zhruba 35 percent sa plánuje vrátiť na Slovensko neskôr.

Viac..  Nástroj technickej podpory: Komisia pomáha Slovensku lepšie využívať kohézne fondy

Slovensko sa dlhodobo stretáva s problémom odchodu veľkej časti študentskej populácie na vysoké školy do zahraničia. Oproti priemeru krajín OECD, kde v zahraničí študujú dve percentá celkovej študentskej populácie, Slovensko dosahuje viac ako osemnásobne vyšší podiel študentov učiacich sa v zahraničí (17 percent). Navyše, podiel študentov, ktorí sa rozhodli odísť za štúdiom na vysoké školy v zahraničí, za ostatné roky rastie. V roku 2010 tento podiel predstavoval 14 percent, čo bolo o tri percentuálne body menej ako v roku 2017. Podľa štatistík organizácie UNESCO študovalo v roku 2017 v zahraničí viac ako 32-tisíc študentov zo Slovenska, najviac v Česku. V roku 2018 tam na vysoké školy nastúpilo 21 292 študentov so slovenským štátnym občianstvom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Nástroj technickej podpory: Komisia pomáha Slovensku lepšie využívať kohézne fondy

Komisia aktuálne v Bratislave spustila projekt, ktorý pomáha Slovensku zjednodušiť a urýchliť využívanie kohéznych fondov. Projekt …

Consent choices