Europsky parlament
PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament si pripomenul tridsiate výročie pádu Berlínskeho múru

Počas plenárneho zasadnutia v stredu 13. decembra si poslanci v pléne slávnostne pripomenuli tridsať rokov od pádu Berlínskeho múru.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a predseda nemeckého Spolkového snemu Wolfgang Schäuble vzdali hold statočnosti a odhodlanosti nemeckých občanov, ktorí získali nezávislosť, keď múr padol v roku 1989. Varovali však pred tým, že ťažko nadobudnuté hodnoty slobody a demokracie môžeme stratiť a vyzvali na jednotu a spoluprácu v rámci EÚ.

Berlínsky múr oddeľoval Východný a Západný Berlín od roku 1961. Jeho pád 9. novembra 1989 pomohol zjednotiť Európu a odštartoval novú éru slobody pre milióny Európanov. Predseda Sassoli varoval, že princípy, na ktorých stojí európska demokracia, nie sú nezvratné. Musíme ich chrániť pred vonkajšími i vnútornými hrozbami, ako je napríklad návrat antisemitizmu, xenofóbia, rasizmus a nacionalizmus.

„Ak si chceme naozaj uctiť to, čo sa stalo tej noci v Berlíne, keď padol tento múr, tak musíme proti týmto hrozbám musíme bojovať jednotne a s odhodlaním,“ uviedol. „Som presvedčený, že toto je boj, ktorý môžeme vyhrať iba vtedy, ak budeme držať spolu,“ dodal.

Viac..  Eurokomisia pozitívne zhodnotila Plán pre Ukrajinu, umožní to miliardové platby

Predseda Spolkového snemu Wolfgang Schäuble označil pád Berlínskeho múru a odstránenie železnej opony za „udalosť, ktorá v našich dejinách nemá obdobu“.

„Musíme si byť vedomí toho, čo je možné, keď ľudia na niečom pracujú spoločne. Najmä v parlamente, ktorý slúži politickým účelom, ale ktorý musí vždy bojovať za spoločné dobro a blaho všetkých,“ vyhlásil.

O dac

Odporúčame pozrieť

Benefitom členstva v EÚ sú podľa analytikov najmä jednotný trh a eurofondy

Voľný prístup slovenských firiem na spoločný trh s viac ako 450 miliónmi ľudí, voľný pohyb …

Consent choices