Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Slovensko podpísalo memorandum, ktoré prispeje k posilneniu regulácie dát v digitálnom svete

BRATISLAVA – Slovensko po rokovaní ministrov krajín Európskej únie podpísalo memorandum, ktoré hovorí o posilnení regulácie dát v digitálnom svete. Pripojilo sa tak ku krajinám, ktoré plánujú rozvíjať kvantovú komunikačnú infraštruktúru. Uviedlo to Oddelenie komunikácie Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) SR v tlačovej správe.

Ministri v Bruseli prijali aj závery Rady ministrov EÚ pre telekomunikácie a informačnú spoločnosť (Rada TTE) o význame sietí 5G pre európske hospodárstvo a o potrebe znížiť súvisiace bezpečnostné riziká. Nasledujúci rok budú krajiny EÚ viesť diskusie o možnostiach rozvoja a nasadenia bezpečnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry na obdobie budúcich desiatich rokov. Kvantové technológie chcú financovať z veľkej časti z prostriedkov nového programového obdobia na roky 2021 až 2027.

„Najdôležitejším bodom rokovania bola diskusia o dátovom hospodárstve a etickom využívaní údajov v EÚ,“ uviedol podpredseda vlády Richard Raši s tým, že považuje za potrebné zachovať ekonomický rast súbežne s trvalo udržateľným rozvojom založeným na údajoch. „Spoločne preto hľadáme spôsoby, ako otvoriť súkromné údaje smerom k verejnosti a verejnému sektoru, ale aj v rámci súkromného sektora,“ vysvetlil Raši. Existujúce zákony umožňujú občanom a užívateľom držať kontrolnú ruku nad svojimi údajmi, cieľom ÚPVII je podľa Rašiho docieliť, aby tieto pravidlá boli rovnaké pre všetkých. „Ak nájdeme vyvážený a spravodlivý spôsob ako otvoriť údaje, stimulujeme tým naše hospodárstvo,“ dodal Raši.

Viac..  EÚ obvinila Metu z porušovania zákona o digitálnych trhoch

„Siete 5G prepoja v blízkej budúcnosti množstvo zariadení a systémov v takých významných sektoroch, akými sú energetika, doprava, bankovníctvo alebo zdravotníctvo,“ vysvetlil Raši ďalší bod diskusie ministrov krajín EÚ. Zariadenia v sieti môžu uchovávať citlivé údaje, preto Raši zdôrazňuje, že treba od začiatku túto infraštruktúru budovať so zreteľom na kybernetickú bezpečnosť.

Ministri prijali aj správu o pokroku k nariadeniu o elektronickom súkromí. „Ide o zložitý a kontroverzný návrh, na ktorom sa pracuje už tri roky. Hoci členské štáty podporujú cieľ e-Privacy (ochrana osobných údajov v elektronickom komunikačnom sektore), vzhľadom na citlivosť a zložitosť celého nariadenia mnoho právnych aj technických otázok zostáva ešte otvorených (napr. ochrana zneužívania detí, uchovávanie údajov, právna istota celého nariadenia atď.),“ vysvetlil Raši.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

orban

Politico: Slovensko ako jediné nekritizovalo cesty Viktora Orbána do Ruska a do Číny

Jediná členská krajina, ktorá sa na stredajšom zasadnutí veľvyslancov pri EÚ v Bruseli nepridala ku …

Consent choices