ockovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Do škôlok prijmú aj deti, ktoré nie sú zaočkované

BRATISLAVA / Poslanci NR SR na parlamentnej schôdzi neschválili novelu zákona z dielne ministerky zdravotníctva Kalavskej, ktorou by bolo povinné očkovanie podmienkou pre prijatie dieťaťa do škôlky. Za návrh hlasovalo iba 48 poslancov, proti bolo 16 a zdržalo sa 65, medzi ktorými boli aj viacerí poslanci zo strany SMER- SD.

Do materských škôl budú aj naďalej prijímané deti, ktoré sa nepodrobili povinnému pravidelnému očkovaniuParlament neschválil novelu zákona  o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.  Kolektívne zariadenie pritom podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej vytvára podmienky uľahčujúce zavlečenie a šírenie nákazy. „Neočkované deti v kolektíve môžu byť prameňom pôvodcu nákazy pre iné deti, ktoré nemôžu byť očkované pre kontraindikáciu, alebo sú neimúnne pre neschopnosť organizmu vytvoriť si ochranu,“ zdôvodňoval rezort zdravotníctva.

Podľa ministerky zdravotníctva tak ako pri stratifikácii, aj pri očkovaní poslancom nezáleží na zdraví občanov ani zdraví malých detí, a uprednostňujú len predvolebné politické hry. „Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská je sklamaná z rozhodnutia parlamentu. Politici a poslanci sú tu pre to, aby v prvom rade riešili problémy, ktoré slovenský občan má a Slovensko sužujú v súčasnosti. Spomínaná novela mala napríklad nastaviť opatrenia voči hroziacej epidémii osýpok, ktoré sa však parlament jej neodhlasovaním rozhodol neriešiť,“ vyjadrila sa hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Viac..  EÚ strojnásobila rozpočet štipendijného programu Eurizon pre Ukrajincov

Podľa skúsenej epidemiologičky by politické boje mali ísť bokom. Epidémia osýpok bola zatiaľ lokálne na Slovensku v Prešovskom a Košickom kraji. Objavila sa tiež Českej republike, v Rakúsku, na Ukrajine, v Poľsku, v Srbsku, Rumunsku aj v USA. Aktuálne epidémiu osýpok rieši aj ostrovný štát Samoa, ktorý vyhlásil očkovanie proti osýpkam za povinné. Osýpky tam zabili už 60 ľudí, z toho 52 detí. Obyvatelia, ktorí nie sú očkovaní, museli označiť svoje domovy červeným kusom oblečenia. V štáte na dva dni zastavili premávku, dočasne sú zatvorené aj školy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

L. Miko: Slovensko naplno nevyužíva potenciál, ktorý mu EÚ ponúka

Vstup do EÚ priniesol Slovensku výrazné zlepšenie v mnohých oblastiach, bez neho by sa mohlo …

Consent choices