ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Vývoj ekonomiky za rok 2019 nás prinútil vytriezvieť. Aké scenáre nás čakajú budúci rok?

BRATISLAVA / Očakávania vysokého rastu slovenskej ekonomiky sa v uplynulých mesiacoch nenaplnili a dobre pracujúci motor sa postupne zadrháva. Obchodné vojny, vlečúci sa Brexit a viacero vládnych opatrení nás prinútili spomaliť a vytriezvieť. Aj napriek tomu však uzatvárame rok 2019 so vztýčenou hlavou.

Prosím, pripútajte sa, začíname brzdiť. Po rokoch blahobytu to vyzerá, že sa budeme opäť musieť trochu uskromniť. „Určite príde k spomaleniu ekonomického rastu. Tento krok je úplne nevyhnutný,“ povedal Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank. Svedčí o tom menej objednávok, obchodné vojny v zahraničí a neistota pred voľbami. Ešteže aspoň sa naše peňaženky v uplynulých mesiacoch aspoň čiastočne nafúkli. „Platy vzrástli v priemere o 8,1 % za tri kvartály roku 2019,“ poznamenala Eva Sadovská, analytička Wood & Company. Rástla však aj inflácia a to najrýchlejšie za posledných šesť rokov. „Najviac bola ťahaná zdražovaním potravín, ktoré išli hore až o 3,9 %,“ pokračovala Sadovská.

K tomu sa pridali aj vyššie ceny za bývanie a energie, kde bol nárast o 4 %. Vďaka lacným peniazom sme opäť viac zadlžovali, veď požičiavať si takmer zadarmo sa u nás stáva národným športom. Podnikateľský sektor musel popreskakovať viacero polien – či už príplatky za víkendovú a sviatočnú prácu, zvýšenie minimálnej mzdy, či rekreačné poukazy. Výsledok? „Podnikateľská sféra na Slovensku sa stala menej konkurencieschopnou, ako sú naši susedia v rámci V4,“ vyjadril sa Peter Mihók, predseda SOPK.

Viac..  Eurokomisia schválila SR dve schémy štátnej pomoci za 296 a 264 miliónov eur

„To, čo tu zasiali, tá burina tu bude rásť veľmi dlho a veľmi ťažko sa jej budeme zbavovať,“ poznamenal Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS. Najmä, keď ekonomika spomaľuje a jej rast na budúci rok odhaduje NBS len na niečo vyše dve percentá. „Nebudú vznikať nové pracovné miesta a skôr môže teda nezamestnanosť rásť, čo sa aj v podstate očakáva,“ upozornila Sadovská, analytička Wood & Company. Na paniku však nateraz nie je dôvod. Ak sa situácia najmä v zahraničí upokojí, nedajú sa vylúčiť ani pozitívne prekvapenia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices