
Odkázaní slovenskí občania a ich príbuzní upozorňujú na tento diskriminačný prístup príslušné ministerstvá v oboch krajinách už niekoľko rokov. Zástupcovia týchto ministerstiev sa opakovane stretli na viacerých rokovaniach, ale napriek sľubom problém dodnes nevyriešili.
Lucia Ďuriš Nicholsonová v liste ministrovi píše: „Pán minister, za uplynulé volebné obdobie boli Vašou vládou a následne aj parlamentom prijaté viaceré legislatívne zmeny zákonov, ktoré sa predmetnej problematiky týkajú a napriek tomu ste neprijali žiadnu legislatívnu zmenu, ktorá by predmetný problém po dohode s českou stranou riešila.“ Jediné, čoho sa odkázaní občania opakovane dočkali, sú záporné odpovede.
„Uvedomujete si, že ide o ľudí, ktorých výška dôchodku neumožňuje zaplatiť si sociálnu službu z vlastných prostriedkov? Ako sa teda k sociálnej službe, na ktorú sú odkázaní, a na ktorú majú nárok, majú dostať?“, pýta sa ministra Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Podľa nej tento prístup možno označiť za neetický, nehumánny a diskriminačný, porušujúci právo občanov na slobodu pohybu v EÚ. Ďalším efektom je rozdelenie mnohých zmiešaných rodín, pretože niektorí občania SR sú nútení vrátiť sa na Slovensko a žiť tu bez svojich príbuzných. Vo väčšine prípadov sa jedná o občanov s ťažkým zdravotným postihnutím a o seniorov v pokročilom veku a v prípade zdĺhavých hľadaní riešenia, napr. aj súdnou cestou, sa potrebnej pomoci mnohí už ani nedočkajú.
Lucia Ďuriš Nicholsonová už sama podnikla viaceré kroky v rámci svojej pozície v Európskom parlamente, obrátila sa aj na Európsku komisiu a bude v tom pokračovať.