Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Oravský hrad láka turistov na nové expozície. Vďaka eurofondom uvidíte európsky unikát

Známa a veľmi krásna dominanta Oravy. Aj tak poznáme Oravský hrad, ktorý počas hlavnej sezóny denne navštívi viac ako 1500 ľudí. Okrem nádherných zákutí však ukrýval priestory, ktoré boli dlhodobo nevyužívané a chátrali. Vďaka príspevku z eurofondov sa ich podarilo zrekonštruovať a vybudovať unikátnu expozíciu rašelinísk nachádzajúcich sa v slovensko-poľskom pohraničí. Projekt pod názvom “Rašeliniská vrchoviskové – európsky unikát poľsko-slovenského pohraničia”, bol schválený monitorujúcim výborom v rámci Programu Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020. Ide o priekopnícku myšlienku v oblasti sprístupnenia rašelinísk pre verejnosť. Vďaka unikátnemu multimediálnemu múzeu je možné dozvedieť sa o výskyte rašelinísk v oblasti, ako aj o živote živočíchov vo viacerých jazykoch.

Súčasťou projektu je aj knižnica a študovňa pre odborných zamestnancov. Vznikol tiež animovaný a dokumentárny film, ktorý je možné vidieť práve v nových, zrekonštruovaných priestoroch. Multimediálnu expozíciu Rašeliniská Oravy nájdeme na prízemí budovy Fary na nádvorí Oravského hradu. Jej hlavnou myšlienkou je šírenie osvety o cezhraničných oblastiach rašelinísk, ktoré sú súčasťou regiónov Podhalia a Oravy. V expozícii nájdeme multimediálnu mapu, odborný výklad, stanovisko s mikroskopmi určené na rôzne experimenty, simulátor, ale napríklad aj veľké modely chránenej rosničky, ktorá je chránená zákonom. Dlhodobo nevyužívané priestory sa po rozsiahlej rekonštrukcii stali novým lákadlom pre turistov z celého sveta. V rámci cezhraničnej spolupráce vzniklo podobné multimediálne múzeum aj na poľskej strane, v Chocholowe.

Viac..  Vladimír Bilčík: Na strane slobody je dnes i sila európskych zákonov vrátane nového zákona o slobode médií,

O dac

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Prečo má poľnohospodárstvo čerpať verejné financie bez akejkoľvek pridanej hodnoty a zodpovednosti?

Parlament schválil revíziu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ • Aktualizované environmentálne „podmienenosti“ sa už môžu použiť …

Consent choices