koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Pendleri sa budú musieť od mája preukazovať negatívnym testom na Covid-19

Pendleri sa budú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19, ktorý nemôže byť starší ako 30 dní.

Táto podmienka bude účinná od 1. mája. O opatrení rozhodol Ústredný krízový štáb a na tlačovej konferencii o ňom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Testy tak budú musieť pendleri podstupovať každý mesiac.

Mikas tiež poukázal na to, že v prípade pendlerov sa nevzťahujú opatrenia o povinnej karanténe len v prípade, že dochádzajú do vzdialenosti maximálne 30 kilometrov pozemnou komunikáciou, nie vzdušnou čiarou.

Nové opatrenia pre repatriovaných so zdravotnými problémami a tehotné ženy

Osoby, ktoré prichádzajú zo zahraničia a zo zdravotných dôvodov nemajú byť umiestnené do povinnej karantény, sa musia preukázať potvrdením od lekára v dvoch vyhotoveniach o tom, že ich zdravotný stav spadá pod obmedzenia. Ide napríklad o osoby s onkologickým ochorením alebo tehotné ženy. Pri vstupe na územie Slovenska musia preukázať taktiež v dvoch vyhotoveniach výsledok negatívneho testu na Covid-19, nie staršieho ako 48 hodín. Ak tieto dve podmienky splnia, nepôjdu do štátnej karantény, ale do domácej izolácie.

Povinnú štátnu karanténu nebudete musieť absolvovať ak:

  • máte dve potvrdenia (originál a kópiu) overené lekárom o zdravotnom probléme
  • potvrdenie o vykonanom negatívnom teste s jeho kópiou, ktorý nie je starší ako 48 hodín

Osoby, ktoré nemajú zdravotné poistenie na území SR  budú musieť povinne nahlásiť miesto svojej izolácie príslušnému lekárovi samosprávneho kraja. Výnimka sa bude týkať aj tých, ktorí cestujú za účelom zabezpečenia liečby ťažkých zdravotných stavov alebo ich blízkch, tranzitu policajtov, vojakov,  príslušníkov NATO, rušňovodičov, vodičov autobusov, posádky zdravotnej služby, posádok nákladnej a lodnej nákladnej dopravy, zamestnancov pohrebných služieb a posádok lietadla. Prechádzať cez krajinu bez zastavenia budú môcť aj štátni prislušníci EÚ s cieľom cesty do domovskej krajiny. Výnimka sa taktiež týka všetkých osôb nad 75 rokov.

Povinné testy pre „pendlerov“

Pendleri sa budú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19, ktorý nemôže byť starší ako 30 dní. Táto podmienka bude účinná od 1. mája. O opatrení rozhodol Ústredný krízový štáb a na tlačovej konferencii o ňom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Testy tak budú musieť pendleri podstupovať každý mesiac. Mikas tiež poukázal na to, že na pendlerov sa nevzťahujú opatrenia o povinnej karanténe len v prípade, ze dochádzajú do vzdialenosti maximálne 30 kilometrov pozemnou komunikáciou, nie vzdušnou čiarou.

  • nariadenie bude v platnosti od 1.5.2020
  • povinnosť platí do 30 km (cestnej komunikácie)
  • test môže byť vykonaný aj v zahraničí
Viac..  Lídri ultrapravicových strán v Bruseli rokovali o spolupráci na úrovni EÚ

Do karantény tiež podľa Mikasa nepôjdu osoby, ktoré majú trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v SR a pracujú ako zdravotnícki pracovníci v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom alebo Olomouckom kraji v Českej republike. Podmienkou pri každom vstupe na územie Slovenska však bude preukázať sa negatívnym testom na Covid-19 nie starším ako 48 hodín. Tieto opatrenia nadobudnú účinnosť od pondelka 20. apríla.

Predseda vlády SR Igor Matovič tiež uviedol, že Ministerstvo zdravotníctva SR dostalo úlohu zabezpečiť zdravotnú službu vo všetkých karanténnych centrách. Ministerstvo zahraničných vecí má prepracovať formulár, na ktorom sa nahlasujú ľudia, ktorí chcú prísť na Slovensko. Majú byť totiž informovaní, že sa musia nahlásiť 72 hodín vopred. Ak potom dodržia deň a čas príchodu na hraničný priechod, budú vybavovaní prednostne. Hlavný hygienik má tiež vypracovať presný manuál, ako zabezpečiť ochranu ľudí v domovoch sociálnej starostlivosti. „Najťažšia rozprava na Ústrednom krízovom štábe bola o tom, že máme mnoho rómskych osád na Slovensku, kde je veľa ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní,“ uzavrel Matovič.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

orban

Politico: Slovensko ako jediné nekritizovalo cesty Viktora Orbána do Ruska a do Číny

Jediná členská krajina, ktorá sa na stredajšom zasadnutí veľvyslancov pri EÚ v Bruseli nepridala ku …

Consent choices