benova

Monika Beňová: Situácia v Belgicku nie je tak dobrá ako u nás, Európsky parlament sa rozbehne až v septembri

Počítali ste s tým,  že pandémia koronavírusu zasiahne tak výrazne do našich životov?

Podľa mňa nikto nerátal s tým, že sa situácia zmení až takým zásadným spôsobom. Pravdou je, že pre nás to bolo celé trocha  komplikovanejšie tým, že naše pracovisko sa nachádza v Bruseli alebo v Štrasburgu. Ale už rozhodnutie z druhého marcového týždňa, keď na poslednú chvíľu prezident Macron súhlasil s tým, že zasadnutie v Štrasburgu sa môže presunúť do Bruselu a nakoniec aj to bolo skrátené, už bolo indikátorom toho, že situácia môže byť vážna. A ona sa potom v tých ďalších týždňoch naozaj ako vážna ukázala.

Nebolo by výhodnejšie, ak by Európsky parlament zasadal na jednom mieste?

My v Európskom parlamente môžeme byť za aj niekoľkokrát za rok – a to sa nakoniec aj stalo. Skutočne sme to už niekoľkokrát odsúhlasili, aj v niektorých iných správach – napríklad keď robíme revíziu rozpočtu, vždy sa tam dostane aj návrh, aby pfre Európsky parlament bolo jedno miesto. Pre rokovania poslancov,  aby som to upresnila, pretože v Luxemburgu by sa asi nemenili, keďže tam sedí skôr parlamentná administratíva. Ja osobne som za to, aby bolo iba jedno sídlo parlamentu, ale stále odkazujem a upozorňujem na to, že o tom majú rozhodnúť lídri členských štátov, vrátane francúzskeho prezidenta, čo je asi málo pravdepodobné.

Ako pomáha Európsky parlament v boji s koronavírusom?

Nepovedala by som samostatne parlament, hovorme o všetkých európskych inštitúciách.  Pomáhajú spôsobom,  ktorý umožnili lídri členských štátov Európskej únie, keď prijali rozhodnutie, že Európska komisia môže napríklad nakúpiť niektoré lekárske pomôcky ako sú masky či rukavice, ktoré sú distribuované členským štátom.Čo sa týka samotných inštitúcií, Európsky parlament v princípe je pripravený aj na mimoriadne zasadnutia, tak ako minulý týždeň, keď sme si vypočuli pani von der Leyen, ktorá prišla s návrhom, aby sa zvýšil európsky rozpočet o 750 miliárd eur. O tom musia takisto rozhodnúť lídri členských štátov, je to taká spolupráca všetkých inštitúcií.

Kooperuje Slovensko dostatočne s európskymi inštitúciami?

Slovensko má svoje vlastné aktivity, ako som sa dozvedela z médií – niektorým krajinám v Únii, ako napríklad Taliansku sme pomohli dodávkami, ale pokiaľ ide o dodávky z centrálneho registra nákupov, myslím si, že Slovenská republika z toho nečerpá nič a skôr sa zameriavame na programy, ktoré majú prichádzať na riešenie dopadov koronakrízy.

Viac..  Europarlament chce prísnejšie presadzovanie sankcií EÚ voči Rusku

Ako ste strávili čas počas pandémie?

Trávili sme ho online, bolo to veľmi zaujímavé, aj keď je to veľmi náročné, pretože je vždy lepšie, keď s niekým  viete hovoriť ”face to face”, teda zoči- voči. Oveľa lepšie sa aj takto vyriešia nejaké sporné otázky či témy. Systém online sály sa v tomto období zdal najschodnejší, takže sme nabehli na zasadnutia, rokovania jednotlivých orgánov parlamentu i rokovania výborov. Ja som dnes napríklad mala pracovnú skupinu ENVI, keďže zajtra máme hlasovanie vo výbore, snažíme sa využívať tie digitálne možnosti, ktoré máme k dispozícii.

Kedy sa vráti život Európskeho parlamentu do bežných koľají?

Keďže som členka Byra Európskeho parlamentu a momentálne predsedám kvestorskej konferencii, mám celkom presné informácie. Na budúci týždeň Európsky parlament otvára centrálny register pre poslankyne a poslancov, ale oficiálny dátum ukončenia opatrení súvisiacich s pandémiou Covid-19 je zatiaľ stanovený na 31. júla. Netvrdím, že sa to nemôže presunúť, ale tá situácia v Belgicku ešte predsa len nie je taká ako u nás na Slovensku alebo v našich okolitých krajinách, takže predpokladám, že termín 31.júl bude platiť. Tým sa, samozrejme, Európsky parlament aj ostatné  inštitúcie rozbehnú v plnom chode až v septembri.

To znamená, že Belgicko sa na pandémiu nepripravilo tak dobre ako Slovensko?

Ja som všetkých mojich zamestnancov nechala v Belgicku, keď som naposledy odišla na Slovensko, a keď som tu už pre istotu zostala a oni prišli až neskôr, môžem povedať, že opatrenia tam boli prijaté veľmi neskoro nielen v porovnaní so Slovenskom, ale možno aj s niektorými našimi okolitými krajinami. A je to veľká škoda, pretože aj dnes je tam ešte stále tá situácia veľmi problematická.

O red

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Plénum Európskeho parlamentu sa zaoberalo návrhom na posilnenie európskeho rozmeru organizácie eurovolieb v júni budúceho …

Consent choices