Jurzyca
Europoslanec Eugen Jurzyca. PHOTO: © European Union-EP.

Eugen Jurzyca o zákaze predaja v nedeľu: Dlhodobý trend v EÚ vedie smerom k otváraniu obchodov

V prípade zákazu nedeľného predaja je väčšina Slovákov za kompromis. Ak by sa situácia vyriešila tak, že zamestnanec by mal právo odmietnuť prácu v nedeľu a zamestnávateľ povinnosť to akceptovať, tak za takéto riešenie by boli viac ako dve tretiny ľudí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus. Podľa ekonómov, ak by sa to zaviedlo touto formou a obchody by sa nezatvárali povinne, pomohlo by to aj ekonomike po korone.

O zákaze nedeľného predaja sa malo rokovať ešte tento týždeň aj v parlamente. Návrh však stiahli a bude sa o ňom rokovať o mesiac. Dovtedy sa chcú poslanci dohodnúť na finálnej podobe.


Podľa prieskumu je však väčšina Slovákov za nájdenie kompromisu. Až 7 z 10tich opýtaných by boli za riešenie, že zamestnanec by mal práva odmietnuť pracovať v nedeľu, ale obchody by sa nezatvorili

“Dlhodobý trend v EÚ je smerom k otváraniu obchodov, vieme to z rôznych analýz. Vieme, že ten trend je takýto. Čoraz viac sa práveže obchody otvárajú a ak ich zatvoríme, tak pôjdeme proti trendu,“ hovorí europoslanec a ekonóm Eugen Jurzyca.

Aj vo viacerých krajinách Európskej únie vždy išlo o kompromis, na ktorom sa dohodla väčšina. “Ja si myslím, že táto téma rozdeľuje spoločnosť najmä preto, lebo je do nej pridávaných veľmi veľa emócií namiesto racionálnych rozhodnutí. Na jednej strane znie veľmi dobre, že veď zavrú iba tí, ktorí chcú, problém je iba v tom, že tie veľké reťazce sa rozhodnú samozrejme, že nechcú, ale ich zamestnancov sa to týka v pomerne veľkom rozsahu,“ pripomína europoslankyňa Monika Beňová.

Ak by ľudia dostali možnosť výberu, bola by to podľa ekonómov zároveň dobrá správa pre ekonomiku. “Jedným z dôležitých faktorov naštartovanie ekonomiky je domáca spotreba. To znamená spotreba domácností, spotreba ľudí a tá spotreba sa prejavuje tým, že ľudia chodia do obchodov a že ľudia nakupujú,“ hovorí Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500, ktorý združuje najväčších zamestnávateľov na Slovensku.

Podľa Michala Šimečku z frakcie liberálov by sme na druhej strane nemali v tejto dobe zákaz nedeľného predaja riešiť vôbec.
“Opäť, v dnešnej dobe riešiť takúto vec mi príde nepatričné a myslím, že by sme sa mali zamerať na iné, dôležitejšie problémy.”

Prieskum agentúry Focus

Ak by sa situácia s nedeľným predajom vyriešila tak, že zamestnanec by mal právo odmietnuť prácu v nedeľu z dôvodu výhrady svedomia a zamestnávateľ by bol povinný to akceptovať, tak takéto riešenie by považovalo za dobré približne 7 z 10 opýtaných (69 %). Naopak, za zlé riešenie to v súčasnej situácii považuje len pätina respondentov (20 %). K otázke sa nevedela vyjadriť desatina respondentov (11 %). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, realizovaného renomovanou agentúrou FOCUS. Realizovala ho v dňoch 28.5. – 1.6. 2020 na vzorke 1010 respondentov. Riaditeľ agentúry FOCUS Martin Slosiarik upozornil, že možnosť výhrady vo svedomí následne aj výrazne zmenila názor opýtaných na celkový zákaz.

„Ak by sa obyvatelia Slovenska mali rozhodnúť, či majú ostať maloobchodné prevádzky (s výnimkou čerpacích staníc, pohotovostných lekární a pod.) zatvorené v nedeľu aj po skončení koronakrízy, alebo uprednostňujú riešenie, pri ktorom by ostali maloobchodné prevádzky v nedeľu otvorené s tým, že zamestnanec, ktorý nechce v nedeľu pracovať, to môže odmietnuť a zamestnávateľ to musí akceptovať, tak Slovensko sa rozdelí na dve polovice. Kým polovica respondentov (50 %) uprednostňuje, aby ostali maloobchodné prevádzky zatvorené v nedeľu aj po skončení koronakrízy, druhá, takmer rovnako početná časť verejnosti (47 %), uprednostňuje riešenie, pri ktorom by ostali maloobchodné prevádzky v nedeľu otvorené s tým, že zamestnanec, ktorý nechce v nedeľu pracovať, to môže odmietnuť a zamestnávateľ to musí akceptovať. A ak sa obyvateľov Slovenska opýtame, či by riešenie situácie prostredníctvom výhrady vo svedomí bolo podľa nich dobrým alebo zlým
riešením, tak podiel kladných odpovedí sa zvýši takmer na 70 %,“ ozrejmil riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik.

Slosiarik tiež doplnil, že medzi respondentmi, ktorí pred koronakrízou veľmi často alebo dosť často v nedeľu nakupovali v niektorej z maloobchodných prevádzok (celkovo 45 % celej vzorky), je pomer 33 % v prospech úplného zatvorenia prevádzok verzus 65 % za uplatnenie výhrady vo svedomí.

Viac..  EK schválila slovenské opatrenia na podporu zamestnateľnosti po zatvorení uhoľných baní

Pokiaľ ide o pohľad týchto respondentov na to, či by bolo takéto riešenie dobré alebo zlé, tak podiel kladných odpovedí je až na úrovni 73 %. Objednávateľom prieskumu bola platforma „Ako dlho vydržíme“ a Iniciatíva slovenských maloobchodníkov. Podľa jej predstaviteľa platformy Petra Papanka tieto výsledky prieskumu potvrdzujú, že existujú oveľa lepšie riešenia než by bol celoplošný zákaz predaja v nedeľu. Zvlášť ak Slovensko čaká najhoršia ekonomická kríza v moderných dejinách.

Predaj cez víkend

Neriešme problémy zákazmi, ale snažme sa vytvoriť pravidlá, ktoré budú akceptovateľné pre všetky strany. Riešenie, ktoré sa ponúka, by znamenalo dobrovoľnú prácu zamestnancov a dobrovoľné nakupovanie zákazníkov, čo je ideálny stav. S riešením prostredníctvom výhrady svedomia pritom prišla aj spoločnosť NAY a.s. Jeden z jej zakladateľov Peter Zálešák vysvetlil, že dôvody pre podporu nedeľného predaja sa už roky nemenia a pri súčasnej očakávanej kríze sú silnejšie ako predtým. „Už v minulosti sme potenciál takejto situácie diskutovali s našimi zamestnancami, sledujeme tiež štatistiky
nedeľného predaja a sme presvedčení, že plošný zákaz prinesie viac nevýhod ako výhod pre zamestnancov, zákazníkov aj pre firmy.“ 

Víkendové predaje totiž v obchodných centrách generujú významnú časť tržieb obchodníkov. Tie sú situované v mestách, ktorého obyvatelia sú v bežnom týždni pracovne dosť zaneprázdnení a práve víkendy sú šancou, aby si urobili väčšie rodinné nákupy. Platí tu vzájomná synergia, lebo popri
obchodníkoch získajú zákazníkov aj kaviarne či reštaurácie.

„Nie je dôvod tlačiť obchody do zatvárania a znižovania pracovného fondu, ak by bola možnosť nechať rozhodnutie pracovať na zamestnancov. Tí, ktorí pracovať budú chcieť, nestratia príplatky za nedeľný predaj. Táto možnosť má zjavne podľa prieskumu agentúry FOCUS aj silnú podporu verejnosti,“ uzavrel za platformu „Ako dlho vydržíme“ Peter Papanek. Na negatívne ekonomické dopady obmedzenia nedeľného predaja upozornil aj inštitút INESS vo svojej nedávno zverejnenej analýze. Zatvorenie obchodov v nedeľu by podľa nej pocítili v prvom rade zamestnanci v maloobchode, či už stratou zamestnania, alebo poklesom príjmov. Klesol by aj výber daní, a znamenal by aj vyššie vedľajšie náklady pre spotrebiteľov.

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: V práve na opravu vidím aj riziká, udržiavať náhradné diely za každú cenu nemá zmysel

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Oprava …

Consent choices