letenky, lietadlo
Ilustračné PHOTO: © European Union.

O súkromné nepravidelné obchodné lety po ich obnove je záujem

BRATISLAVA – O súkromné nepravidelné obchodné lety po ich nedávnom obnovení medzi Slovenskom a zatiaľ ôsmimi štátmi je záujem. Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo od 28. mája do 7. júna celkovo 74 letov v rámci všeobecného letectva, z toho 32 odletov a 42 príletov.

Ako v pondelok informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková, v nepravidelnej obchodnej leteckej doprave boli v uvedenom období najčastejšie lety do a z Chorvátska, a to dvadsať odletov a príletov, nasleduje Česko s dvanástimi letmi. „Najviac nepravidelných obchodných letov zabezpečili spoločnosti Elite Jet a Tatra Jet,“ uviedla Ševčíková.

Nepravidelné obchodné lety bez obmedzení sú v súčasnosti povolené zo Slovenska do Česka, Rakúska a Maďarska a späť. „Zároveň sú nepravidelné obchodné lety z a do ďalších piatich krajín (Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko, Švajčiarsko) umožnené letecky len osobám s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku,“ priblížila Ševčíková. V tomto prípade ide o nepravidelnú leteckú dopravu s kapacitou do dvadsať osôb bez povinnosti štátnej karantény pri návrate do 48 hodín. „Povolená je aj vnútroštátna doprava,“ dodala hovorkyňa bratislavského letiska.

Ústredný krízový štáb SR čiastočne uvoľnil pravidlá pre súkromné biznis lety od 28. mája pre maximálne dvadsať cestujúcich s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku v rámci nepravidelnej obchodnej leteckej dopravy do ôsmich uvedených štátov. Ide o lety s miestom pristátia na slovenských letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade. Minulý týždeň následne Slovensko povolilo úplné obnovenie medzinárodnej osobnej dopravy, vrátane leteckej, bez obmedzení s Českom, Rakúskom a Maďarskom.

Viac..  L. Miko: Slovensko naplno nevyužíva potenciál, ktorý mu EÚ ponúka

Civilné lety pravidelnej a charterovej dopravy s dovolenkármi sú aktuálne zakázané, osobné lety s cestujúcimi na slovenské letiská nie sú umožnené minimálne do 11. júna. Pri letoch, na ktoré sa nevzťahuje zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na Slovensku, musia byť dodržiavané všetky požiadavky orgánov verejného zdravotníctva vo vzťahu k ochrane verejného zdravia na Slovensku a obmedzenia týkajúce sa prekročenia štátnej hranice.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

Členské štáty Európskej únie si 9. mája pripomenuli Deň Európy na počesť vyhlásenia Schumanovej deklarácie …

Consent choices