V4
Premiéri V4. Zdroj: ÚV SR.

Premiéri V4 sa stretli prvýkrát od koronakrízy. Témou dňa boli peniaze z Bruselu a otváranie hraníc

LEDNICE / Premiéri krajín V4 sa dnes stretli osobne prvýkrát od koronakrízy. Na zámku v Ledniciach zastupoval Slovensko Igor Matovič, ktorý sa už minulý týždeň stretol v Prahe s Andrejom Babišom. Predsedovia vlád riešili horúce témy ako peniaze zo záchranného balíka z Bruselu či ďalšie otváranie hraníc.

Po minulotýždňovom stretnutí s Andrejom Babišom v Prahe sa dnes stretli opäť a neboli pri tom sami. Do Lednického zámku zavítali aj premiéri krajín V4. Diskusia prebehla o bruselských financiách či otváraní hraníc. Stretnutie sprevádzali prísne hygienické podmienky aj  keď možno povedať, že miernejšie. Rúška musia nosiť všetci vo vnútri, no vonku nie.

Premiéri prediskutovali finančný rámec EÚ na 2021-2027 nazvaný Európska únia budúcej generácie. Najmä jeho časť vo výške 700 miliárd eur. Česi majú z neho dostať 20 a Slovensko 8 miliárd eur.

Kým Igor Matovič a jeho poľský kolega sú s nim spokojní, Česi a Maďari nie. Podľa Andreja Babiša je pomoc šitá na mieru krajinám ako Taliansko, či Španielsko. Úlohou tohto stretnutia bolo nájsť spoločný postup pred summitom, ktorý sa bude konať budúci týždeň. Na druhom rokovaní premiéri preberú opätovné otváranie hraníc ako aj obnovu turistického ruchu, ktorý masívne zasiahla koronakríza.

Viac..  Oprava namiesto výmeny: nové pravidlá EÚ pre udržateľnejšiu spotrebu

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices