Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Zapojenie občanov do reformy fungovania Únie posilní jej dôveryhodnosť

Diskusie a návrhy týkajúce sa reformy fungovania Európskej únie (EÚ) a jej inštitúcií sa objavujú opakovane. Jedným z nástrojov prípravy konkrétnych zmien má byť na základe francúzsko-nemeckej iniciatívy aj Konferencia o budúcnosti Európy.

Má ísť o dva roky trvajúci proces, ktorého hlavným cieľom je pretaviť názory a postoje občanov Európskej únie do prípravy jej budúcich politík. Konferencia sa pôvodne mala začať na Deň Európy, 9. mája, v rámci chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ. Boj s pandémiou COVID-19 má však absolútnu prioritu. Ak sa bude situácia aj naďalej zlepšovať, rozhovory o tom kam by sa Únia mohla v budúcnosti uberať, budú môcť začať zrejme na jeseň počas nemeckého predsedníctva,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

Debaty môžu zahŕňať mnohé oblasti vrátane environmentálnych výziev, digitálnej transformácie, posilňovania rovnosti a sociálnej spravodlivosti, zlepšenia fungovania spoločného trhu, či hospodárskej obnovy súvisiacej s koronakrízou. Za veľmi dôležitú považujem aj schopnosť efektívnejšej spoločnej reakcie na zvládanie krízových situácií. Potreba zmien je pritom aj vzhľadom na následky spôsobené pandémiou ešte naliehavejšia,“ zdôraznila europoslankyňa.

Viac..  M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Výsledkom môže byť úprava existujúcich politických priorít, vrátane novelizácie platných európskych zmlúv.Záujem o názory ľudí na budúce fungovanie EÚ musí byť skutočne úprimný. Snahy o výraznejšie zapájanie občanov do zmien týkajúcich sa Únie a jej inštitúcií môžu viesť k ďalšiemu posilňovaniu dôveryhodnosti integračného procesu,“ uzavrela Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa bude otázkami ohľadom Konferencie o budúcnosti Európy zaoberať na dnešnom zasadnutí.

O dac

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Plénum Európskeho parlamentu sa zaoberalo návrhom na posilnenie európskeho rozmeru organizácie eurovolieb v júni budúceho …

Consent choices