europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Plenárne zasadnutie sa začalo debatou o protestoch proti rasizmu a policajnému násiliu

Rasizmus nemá v EÚ miesto, povedali poslanci počas plenárnej debaty, ktorá sa konala v nadväznosti na protesty proti rasizmu, ktoré sa rozšírili po celom svete po smrti Georgea Floyda.

George Floyd

V stredu 17. júna diskutovali poslanci spoločne s Komisiou a Radou o diskriminácii a policajnom násilí, ktorému čelia predovšetkým ľudia čiernej pleti.

George Floyd prišiel o život celkom zbytočne koncom mája, keď ho zadržali dvaja policajti na ulici v americkom Minneapolise. Po jeho smrti sa v Amerike aj po celom svete začali pokojné ale ja násilné protesty proti rasizmu a policajnej brutalite.

Pred samotným začiatkom debaty sa konala minúta ticha za zavraždeného Georgea Floyda, po ktorej dal predseda David Sassoli slovo nemeckej poslankyni za Zelených Pierrette Herzberger-Fofane. Hovorila o svojej šokujúcej skúsenosti, keď videla policajtov na stanici v Bruseli, ako bijú dvoch mladých ľudí čiernej pleti.

„Myslím si, že musíme prijať mnoho opatrení na ochranu mnohých ľudí, ktorí tu nie sú a ktorí neboli schopní utiecť pred policajným násilím,“ povedala.

Rasizmus v Európe

„Naša spoločnosť sa musí konfrontovať s realitou,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá uznala, že v Európe rasizmus stále pretrváva.

„Musíme neúnavne bojovať proti rasizmu a diskriminácii – nielen viditeľnej diskriminácii alebo aj tej menej nápadnej – v spravodlivosti a vynucovaní práva, na pracovnom trhu, pri hľadaní bývania, vo vzdelávaní a zdravotnej starostlivosti, v politike i migrácii,“ vymenovala oblasti, kde sú si ľudia stále nie rovní.

Hermann Tertsch (ECR, ES) pripomenul, že celá debata o rasizme sa v poslednom období sústreďovala na Ameriku, akoby boli „tí zlí len oni“, no aj on pripomenul, že rasizmus je veľmi prítomný aj v Európe.

„Musíme vyslať jasný signál do USA, no musíme si upratať aj vo vlastnom dome,“ povedala Alice Kuhnke (Zelení/EFA, SV) „Tento Parlament aj Komisia musia definovať, ako chce EU vytvoriť udržateľnú spoločnosť, kde nikto nebude ponechaný pozadu. Pre rasizmus a diskrimináciu nesmie existovať žiadne miesto,“ dodala.

Younous Omarjee (GUE/NGL, FR) hovoril, že počas histórie sa v Európe striedali civilizované obdobia s obdobiami barbarizmu, ako bolo dobýjanie, otroctvo, kolonizácia a holokaust. Podľa neho potrebujeme opatrenia proti rasovej i sociálnej nerovnosti.

Viac..  M. Beňová: Komisia by mala najskôr vedieť šetriť, až potom si pýtať ďalšie peniaze

Susanna Ceccardi (ID, IT) odsúdila fakt, že niektoré protesty vyústili do rabovania a ničenia historických pamiatok. „Okrem rasizmu sa svetom šíri aj iný neduh a to je ignorancia a hlúposť tých, ktorí chcú vymazať svoju vlastnú históriu,“ povedala.
Dacian Cioloş (Renew Europe, RO) sa zamýšľal nad tým, či samotné európske inštitúcie dostatočne odrážajú rozmanitosť Európskej únie. „Musíme prispieť k budovaniu inkluzívnej spoločnosti a to tak, že inkluzívni budeme najprv my sami. A keď sami pôjdeme príkladom, tak potom môžeme žiadať od iných, aby aj oni rešpektovali tieto princípy,“ povedal.

Nádej do budúcnosti

Isabel Wiseler-Lima (EPP, LU) hovorila o tom ako Floydova smrť spojila proti rasizmu a policajnej brutalite mnohých ľudí, ktorí protestovali po celom svete. „Toto hnutie, ktorého sa zúčastnili ľudia všetkých farieb, dáva mladým ľuďom nádej do budúcnosti.“

„Je našou povinnosťou vykoreniť za našich miest skrytý rasizmus,“ povedala španielska socialistka Iratxe García Pérez. Vyzvala Radu, aby začala pracovať na smernici proti rasizmu, ktorá by pre EÚ predstavovala silný legislatívny nástroj proti rasizmu.

Debaty sa zúčastnila aj Nikolina Brnjac z chorvátskeho predsedníctva. „Dovoľte mi nahlas a jasne povedať, že stojíme na strane obetí rasovej diskriminácie na celom svete. Životy čiernych ľudí majú takú istú hodnotu a systematický rasizmus a diskriminácia nemajú v našej spoločnosti miesto,“ vyhlásila.

Parlament už minulý rok v marci vyzval EÚ aj jej členské štáty, aby prijali opatrenia proti štrukturálnemu rasizmu. Poslanci vo svojom uznesení žiadali napríklad skoncovať s rasovým profilovaním v trestnoprávnych záležitostiach a boji proti terorizmu a odškodnenie zločinov voči ľudskosti počas kolonizácie.

V piatok 19. júna budú poslanci hlasovať o ďalšom uznesení.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices