Pandémia ochorenia COVID-19 ukázala, že EÚ potrebuje silnejšie nástroje na riešenie mimoriadnych situácií v oblasti zdravia.
Vyplýva to zo stredajšej plenárnej rozpravy s komisárkou pre zdravie Stellou Kyriakides, na ktorú Parlament v piatok nadviaže nelegislatívnym uznesením o budúcej stratégii EÚ v oblasti verejného zdravia.
Poslanci v rozprave zdôraznili potrebu vyvodiť z krízy spôsobenej ochorením COVID-19 relevantné ponaučenie. Mnoho rečníkov sa v tejto súvislosti zasadilo za posilnenie úlohy EÚ v oblasti ochrany zdravia.
Systémy zdravotnej starostlivosti v celej Únii musia byť do budúcnosti lepšie vybavené a koordinované, nakoľko žiaden členský štát nedokáže čeliť zdravotným hrozbám podobného rozsahu ako súčasná pandémia ochorenia COVID-19 samostatne, zdôraznili poslanci.
Časť zákonodarcov sa zasadila aj za posilnenie úlohy EÚ v oblasti riešenia nedostatku cenovo dostupných liekov a ochranných pomôcok a podpory výskumu. Niektorí poslanci tiež požadovali posilnenie Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európskej agentúry pre lieky (EMA), ďalší presadzovali vytvorenie európskej zdravotnej únie so súborom minimálnych noriem na úrovni EÚ.
Súvislosti
Hlavnú zodpovednosť za verejné zdravie, a najmä za systémy zdravotnej starostlivosti, nesú členské štáty. Európska únia však zohráva dôležitú úlohu pri upevňovaní verejného zdravia, prevencii a prekonávaní chorôb, obmedzovaní zdrojov rizík pre ľudské zdravie a harmonizácii jednotlivých vnútroštátnych zdravotných stratégií.
Parlament je dlhodobým zástancom vytvorenia konzistentnej politiky verejného zdravia na úrovni EÚ. Poslanci v májovom uznesení k prepracovanému návrhu dlhodobého rozpočtu a plánu hospodárskeho oživenia EÚ vyzvali na vytvorenie nového samostatného európskeho programu v oblasti zdravia.
Komisia odvtedy predstavila návrh na zriadenie programu EU4Health, ktorého rozpočet by mal v rokoch 2021-2027 dosiahnuť objem 9,4 mld. eur. Nový zdravotný program EÚ by mal byť súčasťou plánu obnovy Únie pre budúce generácie.