koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Do Česka už koronavírus priniesli prví dovolenkári, potvrdilo ministerstvo

ZÁHREB/PRAHA / V čase, keď české úrady potvrdili ochorenie Covid-19 u prvých dovolenkárov, ktorí sa práve vrátili zo zahraničia, rekordný počet novo-nakazených zaznamenalo Chorvátsko. Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 140 chorých a jeden človek zomrel. Väčšina prípadov je v hlavnom meste Záhreb a na východe krajiny. Chorvátsko od pondelka rozšíri povinné nosenie rúšok v obchodoch, reštauráciách, baroch a iných uzavretých priestoroch. Ide o reakciu úradov na rastúci počet prípadov nákazy.

„Hygienické stanice nezverejňujú kvôli ochrane osobných údajov detaily, kým nedôjde k založeniu ohniska. Presné údaje ohľadom ľudí vracajúcich sa zo zahraničia v tejto chvíli nemáme,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva Renata Povolná.

Správu o letných prípadoch nákazy koronavírusu na zahraničnej dovolenke priniesol ako prvý server lidovky.cz. Momentálne sú podľa Povolnej najvyhľadávanejšími destináciami Čechov Chorvátsko, Grécko, Bulharsko a susediace štáty s Českou republikou.

Práve medzinárodné cestovanie je podľa podľa epidemiológa Rastislava Maďara jedným z najväčších problémov, ktoré môže u nás aj iných krajinách EÚ spôsobiť prípadnú druhú vlnu. A to ešte skôr, než nastane sezóna respiračných ochorení, na čo podľa Maďara epidemiológovia upozorňovali od začiatku.

Viac..  Komisia aktualizuje zoznam zakázaných leteckých spoločností

„Keď už sa Európska únia rozhodla otvoriť hranice, počítalo sa, že k nárastu dôjde, čo teraz rôzne krajiny EÚ zaznamenávajú. Cesta medzinárodnou hromadnou dopravou je rizikom. Preto sme zdôrazňovali, že najlepšie je zostať v Česku a keď už do cudziny, tak podľa možností individuálnej cestou. Sú ale samozrejme ľudia, ktorí to nebudú rešpektovať,“ opísal v sobotu popoludní situáciu pre iDNES.cz epidemiológ Rastislav Maďar.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

cestovanie

Lepšie práva a lepšie informácie pre cestujúcich v EÚ

Komisia dnes prijala súbor návrhov zameraných na zlepšenie skúseností cestujúcich a cestujúcich posilnením ich práv. …

Consent choices