dovolenka
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Eurostat: Vlani si takmer 40 percent Slovákov nemohlo dovoliť týždňovú dovolenku v zahraničí

BRATISLAVA – V roku 2019 si takmer 40 percent Slovákov nemohlo dovoliť ísť na týždňovú dovolenku do zahraničia. Vyplýva to z merania výskumnej agentúry Európskej únie (EÚ) Eurostat. Priemer členských štátov EÚ je 28,5 percenta. Najhoršie sú na tom Rumuni, pre ktorých to je viac ako polovica občanov, naopak, vo Švédsku si dovolenku nemôže dovoliť desatina populácie staršej ako 16 rokov.

V roku 2019 si týždňovú dovolenku v zahraničí nemohlo dovoliť 37,3 percenta Slovákov. Je to síce pokles oproti meraniu v roku 2010, ale stále je pomer ľudí, ktorí si oddych mimo krajiny dovoliť nemôžu vyšší, ako je priemer EÚ. V roku 2009 si nemohlo dovoliť dovolenku 55,7 percenta Slovákov. Aj medián v rámci EÚ sa v prospech jej obyvateľov zlepšuje. Zatiaľ čo v roku 2010 si dovolenku nemohlo dopriať 38,8 percenta obyvateľov, v súčasnosti je to 28,5 percenta.

Viac..  Lepšie práva a lepšie informácie pre cestujúcich v EÚ

Európske krajiny s najmenším pomerom obyvateľov, ktorí si dovolenku v zahraničí dopriať nedokážu, sú Švédsko (10,2 percenta), Dánsko (10,8 percenta) a Fínsko (11,8 percenta). Na opačnom konci rebríčka sú Rumuni (54,1 percenta), Gréci (49,2 percenta) a Chorváti 48,4 (percenta). Horšie ako Slováci sú na tom v rámci susedných krajín Maďari (41,5 percenta). Naopak, v lepšej situácii sú Poliaci s 33,2 percentami, Česi so 19,7 percentami a Rakúšania s 12,9 percentami.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices