lieky
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Pandémia COVID-19 poukázala na nedostatok liekov a zdravotníckeho vybavenia v EÚ

Prečo sa niektoré lieky môžu stať nedostatkovým tovarom? Čo nám ukázal koronavírus a ako chce Parlament predchádzať nedostatku liekov v budúcnosti? Odpovede nájdete článku.

Nedostatok liekov a zdravotníckeho vybavenia vystavuje riziku pacientov aj naše systémy zdravotnej starostlivosti. Ide o prehlbujúci sa problém, na ktorý zreteľne poukázala pandémia COVID-19.

Európska aliancia fakultných nemocníc (European University Hospital Alliance) v apríli 2020 varovala, že hrozí vyčerpanie niektorých zásob liekov. Dôvodom je rastúci dopyt od jednotiek intenzívnej starostlivosti po niektorých anestetikách, antibiotikách, látkach na uvoľnenie svalov a liekoch, ktoré sa používali ako náhrada pri liečbe koronavírusu. Situáciu podľa aliancie ešte viac zhoršilo zníženie produkcie v Európe, logistické problémy, zákaz vývozu a hromadenie zásob v dôsledku zdravotnej krízy.

Dopady tohto rozširujúceho sa problému, o ktorom sa však väčšinou príliš nehovorí, pociťujú milióny Európanov trpiacich rôznymi ochoreniami. „Dvakrát sme o syna takmer prišli, pretože jeden z piatich liekov proti epilepsii bol viac ako rok nedostupný. Je zázrak, že to Jessy zvládol. Ku koncu mal nekonečné kŕče trvajúci celé hodiny,“ vysvetľuje svoje skúsenosti francúzsky pár.

V reakcii na túto situáciu prijal výbor pre životné prostredie a verejné zdravie 14. júla správu, ktorá požaduje zabezpečenie nezávislosti v oblasti zdravia v Európe. Poslanci chcú, aby bola obnovená miestna výroba liekov a aby EÚ zabezpečila lepšiu koordináciu národných stratégií v oblasti zdravia.

V rokoch 2000 až 2018 sa nedostatok liekov v Európe zvýšil dvadsaťnásobne a stúpa dopyt po široko používaných základných produktoch.

Viac ako polovica nedostupných liekov sú lieky na liečbu rakoviny, ako sú chemoterapeutiká, ďalej vakcíny a tiež lieky na ochorenia ovplyvňujúce nervový systém, ako je Parkinsonova choroba alebo epilepsia.

Čo spôsobuje nedostatok liekov?

Dôvody sú zložité, od výrobných problémov, kvót pre priemysel, legálneho paralelného obchodu a neočakávaných výkyvov v dopyte po epidémiách alebo prírodných katastrofách až po nastavenie cien, o ktorých sa rozhoduje na vnútroštátnej úrovni.

Pokiaľ ide o výrobu účinných farmaceutických látok, chemických surovín a liekov, Európa je stále viac závislá na tretích krajinách, najmä Indii a Číne.

Geopolitický rozmer nedostatku liekov
 • 80% účinných farmaceutických zložiek pochádza z Indie a Číny.
 • 40% hotových liekov predaných v Európe pochádza z Číny a Indie.
 • Čína a India vyrábajú 60% svetového paracetamolu, 90% penicilínu a 50% ibuprofénu.

Aké riešenia navrhuje Parlament?

Spomínaná správa výboru uvádza tri prioritné oblasti:

 • návrat k nezávislosti EÚ, bezpečnosť dodávok liekov a vybavenia;
 • lepšia koordinácia na úrovni EÚ, doplňujúca vnútroštátne opatrenia na zabezpečenie cenovo dostupných a vysoko kvalitných zdravotníckych služieb;
 • užšia spolupráca medzi krajinami EÚ.
Viac..  K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

Poslanci v tomto smere tiež vítajú nový program EÚ v oblasti zdravia „EU4Health“, ktorý má sprístupniť lieky a zdravotnícke vybavenie. Chcú aj ďalšie opatrenia na európskej úrovni na riešenie nedostatku liekov vrátane spoločného obstarávania liekov, ktoré sa osvedčilo počas koronakrízy.

Správa vyzýva k týmto krokom:

 • Určiť potenciálne výrobné miesta pre farmaceutický priemysel v EÚ, uprednostňovať základné a strategické lieky.
 • Zaviesť finančné stimuly pre výrobcov, aby sa usadili v Európe.
 • Vytvoriť pohotovostné rezervy EÚ pre liečivá strategického významu, ktoré by fungovali ako „núdzová európska lekáreň“ na zníženie rizika nedostatku.
 • Vymieňať si osvedčené postupy v riadení zásob, ktoré musia byť transparentné a spravodlivé.
 • Využívať inovatívne digitálne nástroje na zdieľanie informácií o nedostatkoch
 • Uľahčiť pohyb liekov medzi členskými štátmi EÚ
 • Podporovať investície do výskumu

Komisia v apríli vydala usmernenia pre riešenie nedostatkov spôsobených epidémiou koronavírusu. Vyzvala členské štáty, aby zrušili zákaz vývozu, prestali hromadiť zásoby, zvýšili a reorganizovali produkciu, zabezpečili optimálne využitie v nemocniciach prerozdelením zásob, zvážili alternatívne lieky a optimalizovali predaj v lekárňach.

Farmaceutická stratégia EÚ

Komisia momentálne pripravuje farmaceutickú stratégiu pre EÚ. Poslanci žiadajú, aby sa v nej zaoberala aj otázkou dostupnosti liekov a závislosti na dovoze. Stratégia má zlepšiť a urýchliť prístup k bezpečným a cenovo dostupným liekom, podporiť inovácie vo farmaceutickom priemysle EÚ, vyplniť medzery na trhu (napr. nové antimikrobiálne látky) a znížiť priamu závislosť na surovinách z tretích krajín.

Ďalšie kroky

Plénum by malo o tejto správe a požiadavkách Parlamentu hlasovať v septembri.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices