Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Oddych na Štrbskom plese vďaka eurofondom. Na brehu pod končiarmi Vysokých Tatier nájdeme Vilu Marína

Štrbské pleso vo Vysokých Tatrách predstavovať netreba, avšak aj tu nájdeme niečo, čo by sme možno nečakali – príklad dobrého využitia európskych fondov. Vila Marína má veľmi zaujímavú históriu. V roku 1892 ju postavili ako letovisko pre viedenský cisársky dvor. Bol to liečebný dom, ale už od začiatku republiky v roku 1918 bol známy pod názvom Vila Marína, ktorá mala pripomínať slávnu postavu básne Andreja Sládkoviča. V medzivojnovom období v tejto vile býval známy pľúcny lekár, MUDr. Ján Pullman, ale predovšetkým jeho manželka, známa slovenská lyrická poetka Máša Haľamová. Zaujímavosťou je, že táto autorka jemnej ženskej lyriky, bola aj výbornou lyžiarkou a počas svojho pôsobenia vo Vile aj najmladšou rozhodkyňou na Majstrovstvách sveta v lyžovaní na Štrbskom plese v roku 1935.

V priebehu histórie Vila menila svoje meno, najskôr sa volala Vila Tivoli. Dom sa po vojne stal národnou kultúrnou pamiatkou, ale zostával dlho bez využitia. Cieľom bolo nájsť jeho celoročné využitie, čo sa poradilo vďaka peniazom z európskych fondov. Apartmánový dom má v súčasnosti tri poschodia prepojené s výťahom a ponúka ubytovanie v piatich moderne zariadených apartmánoch. Všetky sú s výhľadom na krásne Štrbské pleso. Apartány sú zložené z dvoch izieb – spálne s manželskou posteľou a obývacou miestnosťou. Nájdeme v nich tiež plne vybavené kuchynské linky, jedálenský kút, ale k dispozícii je vo vile aj lyžiareň so susičmi, miestnosť pre úschovu bicyklov, malú knižnicu a čajovňu. Na apartmánový dom s celoročným využitím prispela Európska únia takmer 620 tisíc eur.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices